Yöneticilerin isteğe bağlı bilgi sistemi kullanımı üzerine bir araştırma
A study on the optional use of information systems by manager's
- Tez No: 911048
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yöneticinin sorumlu olduğu iş kolunun tüm kademelerinde bilgi gereksinimleri süreklilik arz eder. Bu açıdan günlük, rutin ve uygulamayla ilgili kararlar için belirli politikalar oluşturulmaktadır. Yöneticilerin sürekli iyileştirme sürecinde bilgisayar sistemlerini kullanmaları en doğru bilgi akışını sağlar ve karar alma sürecinde raporlamalardan faydalanılır. Yöneticilerin sistemlerine olan ilgi ve becerisi iç ve dış paydaşlar üzerinde güveni artırmaktadır. Yöneticinin sistem kullanımına olan ilgisi alacağı kararlarda tutarlılık sağlamaktadır. Bir yöneticinin başarısı, hedeflere ne kadar yaklaştığını gösteren etkinlik ve kaynakları ne kadar iyi kullandığını belirten verimlilik ölçütleriyle değerlendirilir. Bu çalışmada yöneticilerin isteğe bağlı bilgi sistemi kullanımı üzerinde durulmuştur. Temel amaç, yöneticilerin öğrenci bilgi sistemlerine yeterince ilgi gösterip bu sistemleri etkili bir şekilde kullandıklarında, iş süreçlerini daha verimli yönetip yönetemediklerini incelemektir. Bunun yanı sıra, bu durumun raporlama ve genel yönetim süreçlerine ne gibi olumlu katkılar sağladığının da değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Amaç, yöneticilerin bilgi sistemlerine hâkimiyetlerinin, yönetim işleyişine nasıl bir fayda sağladığını ortaya koymaktır. Bununla ilgili olarak Üniversitelerin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve ilgili birimlerinde çalışan yöneticilerin ÖBS kullanımına olan ilgisinin tespiti için anket çalışması yapılmıştır. Ardından ulaşılan veriler yapısal eşitlik modellemesinin bir yöntemi olan PLS-SEM ile ve SmartPLS adlı istatistik programı kullanılarak test edilmiştir. Araştırma modelindeki değişkenleri daha iyi anlamak için ise SPSS programı kullanılarak frekans analizi, yüzde analizi ve fark testleri yapılmıştır. Araştırma modelinden elde edilen bulgulara dayanarak yöneticilerin ÖBS kullanımına olan ilgisi iş süreçlerine yönelik faaliyetleri pozitif yönde etkilemiştir. Ayrıca bazı demografik değişkenler açısından fark gösterdiği de tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada elde edilen bulgulara göre bazı değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for information at all levels of a manager's area of responsibility is continuous. In this context, specific policies are developed for daily, routine, and operational decisions. Utilizing computer systems during continuous improvement processes ensures the most accurate flow of information, and reporting is leveraged in decision-making processes. A manager's interest in and proficiency with systems enhances trust among internal and external stakeholders. Additionally, a manager's engagement with system usage fosters consistency in decision-making. A manager's success is evaluated through measures of effectiveness, which indicate how close they are to achieving their goals, and efficiency, which reflects how well resources are utilized. This study focuses on managers' voluntary use of information systems. The primary aim is to examine whether managers can manage business processes more efficiently when they show sufficient interest in and effectively use student information systems. Furthermore, it seeks to evaluate how this interest positively impacts reporting and overall management processes. The study aims to reveal how managers' proficiency in information systems benefits organizational management. To assess managers' interest in using student information systems (SIS), a survey was conducted with managers working in the Student Affairs Departments and relevant units of universities. The collected data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) with the statistical software SmartPLS. Additionally, frequency analysis, percentage analysis, and difference tests were conducted using SPSS to better understand the variables in the research model. Based on the findings from the research model, it was determined that managers' interest in using SIS positively influenced their operational activities. It was also found that some demographic variables showed significant differences. Finally, the study presents evaluations and recommendations based on the findings.