Ulnar varyans
Ulnar variance
  1. Tez No: 615692
  2. Yazar: MELİKE TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS CEZAYİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
El bilek için önemli bir olgu olan ulnar varyans, ulna başının eklem yüzeyi ile distal radiusun lunat faseti arasındaki vertikal mesafeyi ifade eder. Bu çalışmayı yapmamızın amacı da günümüzde artan el bilek rahatsızlıklarına neden olabilecek ulnar varyans etkisini araştırmak ve bizden sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktır. El tercihi cinsiyet farklılıkları açısından da önem taşımaktadır. Bu nedenle yaptığımız lateralizasyon anketiyle kişilerin hangi elini kullanmaya yönelik olduğunu saptamaya çalıştık. Celal Bayar Üniversite Hastanesi radyoloji bölümüne tedavi amaçlı el bilek rahatsızlığı olan hastaların; anatomik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirdik ve ulnar varyansı yaş cinsiyet farklılıklarını ve oranlarını gözlemledik. Sol elini kullanan( 22 bayan,18 erkek) ve ön kol ve el- bilek rahatsızlıklarından dolayı gelen 18 yaş ve üzeri; 122 bayan, 106 erkek olan bireylerin el bilek AP filmleri toplanarak incelemeler yapıldı. Yapılan incelemeler sonunda sağlıklı 191 kişinin röntgen filmleri kullanıldı. Dijital olarak elde edilen röntgen görüntüleri UnipaViewer_Win32.1.55 programı aracılığıyla görüntülenmiş ve aynı yazılım ile ölçümler yapılmıştır. Modifiye Edınburgh Lateralizasyon Anketi sonuçlarını da; El Tercih =(sağ toplam-sol toplam)/(genel toplam)×100 formülüyle hesapladık. Elde edilen veriler SPSS istatistik programına (SPSS Inc, Chicago, Illinois, ABD) aktarılarak analiz edilmiştir. Ulnar varyans ile cinsiyet arasındaki ilişkiler İndependent Samples t-test kullanılarak incelendi. İndependent Samples t-test karşılaştırmasının güven seviyesinin % 95'ten büyük olduğu sonucuna varıldı. Ölçümlerin cinsiyete göre durumlarına baktığımızda ulnar varyans istatistiksel olarak anlamsızdır (p>0.05) bulundu. Sağ ve sol eldeki durumlarını incelediğimizde de sadece R.ulnar varyans, R. ulnar yükseklik ve l. ulnar yükseklik istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışmanın rastgele seçilerek yapılması daha çok örnekleme ulaşılması sayesinde ulnar varyans vakası olan kişilerin cerrahi tedavisinde yardımcı bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Which is an important phenomenon for wrist ulnar variance, ulnar head articular surface of the lunate facet of the distal radius refers to the distance between the vertical. The goal of this work may cause discomfort in the wrist ulnar variance now investigate the effect of increasing and enable us to contribute to the studies on. Hand preference is also important in terms of gender differences.For this reason, we did a survey of lateralization is aimed at people who tried to determine which hand to use. Celal Bayar University Hospital radiology department for the treatment of patients with wrist disorders, anatomical and radiological results were reviewed and proportions of the observed gender differences in age and ulnar variance. Left-handed (22 female, 18 male), and due to the forearm, hand and wrist ailments, and over the age of 18, 122 women, 106 men, films wrist AP examinations were collected. 194 people at the end of the examinations, X-rays used healthy. Digital x-ray images obtained UnipaViewer_Win32.1.55 viewed through a program of measurements were made on the same software. Modified Edinburgh laterality Survey results; Hand Preference = (total right-to-left total) / (grand total) × 100 formula calculated. SPSS statistical software (SPSS Inc, Chicago, Illinois, USA) were analyzed using. And gender relations between ulnar variance were examined using independent samples t-test. Independent Samples t-test comparison was concluded that the level of confidence greater than 95%. Looking at the situation ulnar variance measurements by gender was statistically significant (p> 0.05), respectively. Examine the status of the left and right hand only R.ulnar variance, R. ulnar height and l. ulnar height was found to be statistically significant. Randomly selected sample of the study to reach more people with cases of surgical treatment of ulnar variance due to be a resource to help.