Sağlık hukuku uyuşmazlıklarında arabuluculuk
Health law-health complications and mediator
- Tez No: 615710
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Türk hukuk sisteminde çok yeni bir kavram olanarabuluculuk müessesinin sahip olduğu dostane çözüm tekniklerinin SağlıkHukukundaki uygulamalarda bir çözüm yöntemi olarak kullanılabilirliğiincelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle malpraktis kavramı ve hasta-hekim hakları açıklanarak hasta-hekim arasındaki ilişkinin hukuki niteliği; vekaletsözleşmesi, eser sözleşmesi, vekaletsiz iş görme hükümleri ve haksız fiil ilişkileribağlamında incelenmiştir. Sağlık Hukuku alanında hasta, hekim ve devlete ait yükümlülükler ortaya konmuş ve kanun maddelerine ilişkin pratiklerpaylaşılmıştır. Müteakiben Türk Hukuk Sisteminde arabuluculuk kavramıdetaylı olarak açıklanmış ve son bölümde sağlık hukukunda dostane çözüm,iradi, gizli ve daha az masraflı olması açısından en uygun çözüm yöntemi olanarabuluculuk hukukunun önemi, uygulamaları ve hukuk uyuşmazlıklarıaçısından arabuluculuk kanununun sağlık hukukundaki yeri ortayakonulmuştur. Bu çalışmada ayrıca, hukuk sistemimizde varsa mevcut tıkanıklıklarınkısa sürede çözümüne yönelik tıp hukukunda eğitim almış uzmanarabulucuların gerekliliği konusunda naçizane bilgiler de ilave edilmişti
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of amicable solution techniquesof mediation,which is a very new concept in Turkish legal system, as a solution method inhealth law applications is examined. In this context, firstly the concept ofmalpractice and the rights of patients and doctors were explained, the legalnature of the patient-doctor relationship in the context attorney agreement,work contract, unfair act and unfair act relationships. In the field of HealthLaw, the obligations of the patients, doctors and the state were explained andthe practices related to the articles of the law were shared. Subsequently, theconcept of mediation in the Turkish Legal System is explained in detail and inthe last section, the importance of mediation law, which is the most appropriatesolution method in terms of amicable solution, voluntary, confidential and lesscostly in health law, and the place of mediation law in health law in terms of lawdisputes are explained. Furthermore, in this study, humble information about the necessity ofexpert mediators who have been trained in medical law in order to solve theexisting blockages in our legal system in a short time has been added.