Halk oyunları hakemlerinde mobbing kavramı ve stresle başa çıkma yolları arasındaki ilişkinin araştırılması
Research on folk dances referees: the relationship between mobbing concept and ways of coping with stress
  1. Tez No: 615712
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; halk oyunları hakemlerinde mobbing kavramının varlığı ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Türkiye'de ki 81 il de görev yapan halkoyunları hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin büyüklüğü bakımından halkoyunları hakem fazlalığı göz önünde bulundurularak her coğrafi bölgeden pilot olarak iller seçilmiştir. Örneklem grubunu ise 7 bölgeden 35 farklı il de toplamda 190 halkoyunu hakemi oluşturmuştur. Fakat 59 hakemden geri dönüş sağlanamamış 26'sı kadın, 105'i erkek toplamda 131 anket uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların mobbing seviyeleri hakkında veri elde etmek için; Einarsen ve Raknes (1997) tarafından geliştirilen; Matthiesen ve Einarsen (2004) tarafından revize edilen ve Türkçeye uyarlaması Öcel (2009) tarafından yapılan mobbing ölçeği; stresle başa çıkma düzeyleri hakkında veri elde etmek için ise; Folkman ve Lazarus (1985) tarafından geliştirilen, Şahin ve Durak (1995) tarafından Türkçeye uyarlanan stresle başa çıkma ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research is to investigate the relationship between the existence of the concept of mobbing and the ways of dealing with stress among folk dancers. Materials and Methods: The population of the research consists of folk dance referees working in 81 provinces in Turkey. Regarding the excessive number of referees in the population, some pilot provinces were selected from each geographical region. The sample group consisted of 190 public referees in 35 different cities from 7 regions. However, as 59 referees didn't respond, 131 referees ,of whom 26 women and 105 men, were searched. In order to obtain data about the participants' mobbing levels in the research, a scale was developed by Einarsen and Raknes (1997); mobbing scale revised by Matthiesen and Einarsen (2004) and adapted to Turkish by Öcel (2009); to get data about coping with stress the scale of coping with stress, developed by Folkman and Lazarus (1985) adapted to Turkish by Şahin and Durak (1995), was practiced.