Lider-üye etkileşiminin satış elemanı yaratıcılığı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of leader member exchange on salesperson creativity
  1. Tez No: 615713
  2. Yazar: EBRU KALEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde işletmelerin gerek kendi faaliyet alanında ayakta kalması için değişen teknolojik koşullara anında uyum sağlayabilecek esneklikte olması gerekmektedir. Rakiplerin gün geçtikçe zorlaşan piyasa koşullarında dönüşümleri, rekabeti arttırmakta, bu durum bir takım aksiyonların önceden planlanıp hayata geçirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu noktada işletmelerin organizasyon yapısının, süreçlerin ve eylemlerin mevcut ortam / sorunlara adapte olabilecek şekilde esneklik göstermesi gerekmektedir. Organizasyonların en önemli girdisi olarak kabul edilen insan faktörü satış sürecinin de en maliyetli unsurlarından biridir. Bu nedenle işletmelerin başarısına katkıda bulunmak adına satış elemanları kişisel özelliklerini ve satış tecrübelerini kullanarak satış / pazarlama alanında karşılaştıkları sorunlara etkin çözüm önerileri geliştirmelidirler. Bu noktada satış elemanlarının yaratıcı özellikleri ön plana çıkmakta; yenilikçi, yaratıcı ve sonuç odaklı çözümler satış elemanlarının ve bir bütün olarak satış/pazarlama departmanının başarısını kuşkusuz arttırmaktadır. Satış elemanlarının yaratıcı özellikler edinmeleri veya mevcut yaratıcı fikir ve tutumlarını hayata geçirmelerinde birçok faktör etkide bulunmaktadır. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri satış yöneticilerinin liderlik özellikleridir. Organizasyonlarda etkin role sahip liderlerin astlarıyla olan iş ilişkileri birçok sürece temel oluşturmaktadır. Lider- üye etkileşimi (LMX) kavramı bu noktada devreye girmektedir. Etkin bir etkileşim çalışanların yaratıcı fikirler üretme ve bu fikir üretme sürecini yönetebilme kabiliyetini kuvvetlendirmektedir. Tüm bu bulgulardan hareketle bu çalışmada, lider- üye etkileşimi ve yaratıcılık kavramları farklı boyutlarıyla incelenmiş, öncül ve ardıllarına değinilmiş ve lider - üye etkileşiminin satış yaratıcılığına etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses need to be flexible enough to adapt to changing technological conditions to survive in their field of activity. The transformations of competitors in the market conditions that are getting more and more difficult day by day increase the competition and this necessitates the planning and implementation of some actions in advance. At this point, the organizational structure of the enterprises, processes, and actions should be flexible enough to adapt to the current environment/problems. The human factor, which is accepted as the most important input of organizations, is also one of the most costly elements of the sales process. Therefore, to contribute to the success of businesses, salespersons should develop effective solutions to the problems they encounter in the field of sales/marketing by using their personality characteristics and sales experience. At this point, the creative features of the salespeople come to the fore; innovative, creative and result-oriented solutions undoubtedly increase the success of salespeople and the sales/marketing department as a whole. Many factors influence the salespersons to acquire creative features or to implement their existing creative ideas and attitudes. One of the most important of these factors is the leadership characteristics of sales managers. Business relations with subordinates of leaders who play an active role in organizations form the basis of many processes. The concept of leader-member exchange (LMX) comes into play at this point. An effective interaction strengthens the ability of employees to produce and manage creative ideas. Based on all these findings, in this study, the concepts of leader-member interaction and creativity were examined in different dimensions, their predecessors and successors were discussed, and the effect of leader-member interaction on sales creativity was investigated.