Ailede geçimsizlik ve çocuk
Lack of harmonity in family and child
- Tez No: 61576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AİLEDE GEÇİMSİZLİK VE ÇOCUK ÖZET“Ailede geçimsizlik ve çocuk”konulu bu çalışma,ailede yaşanan geçimsizliğin çocuğun kişiliğine, topluma uyum sürecine ve okul başarısına etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma gözleme dayalı tanımlayıcı bir araştırmadır. Deney grubunun yan ısıra bir de çalışma grubu oluşturulmuştur. Bunu yaparken amacımız, iki grup arasında karşılaştırma imkanı bulmaktır. Deney grubumuzu geçimsizlik yaşayan ailelerin çocukları oluşturmaktadır. Çalışma grubumuz ise normal ailelerin çocuklarıdır. Çocukların gözlenmesinin yanı sıra.anneler, öğretmenler ve okul rehber öğretmenleri ile de görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda çocuklarla ilgili okul rehber öğretmenlerinin yaptığı testlerin sonuçlan da incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda iki grup arasında önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ailede yaşanan geçimsizliğin çocukların kişilik oluşumları, topluma uyum süreçleri ve okul başarılan üzerinde olumsuz etkide bulunduğu ortaya çıkmıştır. Geçimsiz olan ailelerin çocukları gerek okulda gerekse arkadaş gruplarında, diğer çocuklara göre daha pasiftir. Saldırganlık eğilimleri daha yüksektir. Bunun sebebi olarak,evde saldırgan davranışları sık görmeleri gösterilebilir. Aynı çocuklar arkadaşları arasında sorunlu ve kıskanç davranışlar göstermektedirler. Bu durum çocukların sosyal hayatlarını da olumsuz etkilemektedir. Yine bu çocukların derslere karşı ilgisiz oldukları da öğretmenler tarafından söylenmektedir. Sosyal derslerdeki başarı, sayısal derslere göre daha yüksektir. İlkokul çocuklarının düşüncelerinde,anne ve babaları mükemmeldirler. Ancak, geçimsizlik yaşayan ailelerin çocukları, anne ve babaları hakkında aynı düşünceye sahip değildirler. Çünkü ; anne ve babalarının birbirine karşı sergiledikleri olumsuz davranışlar, çocukların düşüncesini etkiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı çocuklar ailelerine benzemek istememektedirler.
Özet (Çeviri)
LACK OF HARMONY IN FAMILY AND CHILD SUMMARY This study which subject 's is“Lack of harmony and child”was made to determine the effects of lack of harmony to the characters of child,the time of accomototion to society and succes of scholl. This study investigation which is using observation and definition, in this investigation, there are examination group and study group. The aim of our the posibility of compairing between two group. The examination group contain the child of family that has lack of harmony. The study group hold the child of normal family. However, the observation of child and test, the conversation was made with motters, teachers and scholl guidance conselar.At this time, scholl guidance conselar's the results of test were investigated At the end of this investigation, the important differences were established between every two group İn conclusion the effects of the lack of harmony in family to the child of characters, the time of accomotation to society and the succes of scholl were determined. The childs of lack of harmony in family are passive according to the other children between scholl and group of friends. The proportional of the inclines of agressive elevate more than other group. The cause of position is the observation of agressive force in their family.The same children showed problems and jealovsy behaviours between friend.This position the society of childs effects negetive.in addition,don't be care of this childs to lectures were said by their teachers. The proportional of the succes of this child elevate numeric lectures more than social lectures. The motters and fathers are perfect on the idea of primary scholl childs. But,the child of lack of harmony in family has not the same idea. Because, the lack of harmony between mothers and fathers effect the child idea about this subject for this reasons, the child don't want to resembl to their family. t.c.