Trabzon il merkezinde enürezis prevelansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of prevalance of enuresis and risk factors in the city of Trabzon
- Tez No: 118094
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GAMZE ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
35 ÖZET TRABZON İL MERKEZÎNDE ENÜREZÎS PREVELANSI VE RİSK FAKTÖRLERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada Trabzon il merkezinde yaşayan 3-17 yaş grubu çocuklardaki enürezis prevelansı ve enürezise etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır, Çalışmada iki aşamalı basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Birinci aşamasında il merkezindeki sağlık ocaklarından yedi tanesi seçilmiş, ikinci aşamada bu sağlık ocaklarından yaşa göre orantılı olarak çocuk sayısı belirlenmiştir. Araştırmaya toplam 1007 çocuk annesi katılmış, ancak yedi tanesi anketteki verilere tam cevap veremedikleri için çalışmaya dahil edilmemişlerdir. Veriler anket yöntemiyle evlere gidilerek çocukların aileleriyle yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Ankette çocuğun cinsiyeti, aile yapısı, aile öyküsü, tam konmuş bazı nörolojik ve davranışsal bozukluklarının enürezisle ilişkisi sorgulanmıştır. Bu araştırmada Trabzon il merkezinde 3-17 yaş grubu çocuklarda enürezis prevelansı % 22.2 ( 222/1000 ), erkek çocuklarda %27.2 (n=140), kız çocuklarda % 16.8 ( n=82) olarak bulundu. Enürezisin erkek çocuklarda daha sık görüldüğü saptandı ( p:0.001) İdrar kaçırma ile ilgili olabilecek bağımsız değişkenler incelendiğinde; cinsiyet, anne eğitimi, annenin çalışma durumu, sünnet, halen kreşe devam etme, gaita kaçırma, ailede geçimsizlik, ailede benzer hikaye, uyumadan önce sıvı gıda alımı ile anlamlı ilişki saptanmıştır (Hepsi için p değeri p=0,005 alındığında ).
Özet (Çeviri)
36 DETERMINATION OF PREVELANCE OF ENURESIS AND RISK FACTORS IN THE CITY OF TRABZON In this study, we purposed to determine enuresis prevalance and its accompanying factors in a group of children aged range 3-17 in Trabzon. In the study, two stage simple randomisation model sampling method was used on the Health centre Offices Registration Forms. On the first stage seven Health centres were selected randomly. On the second stage, we calculated the number of children for each age group proposionally. Totally! 007 children's mothers were included in the survey, but 7 of them were excluded because of the data deficiency. Data were collected by face to face interviewing with mothers. We determened the enuresis prevalence and examined the relationship between enürezis and sex, family pattern, family story, determined neurologic and behavioral disorders of child. The enuresis prevalance was found 22.2 % in the group aged 3-17, living in Trabzon. The prevalance of enuresis was 27.2 % in males (n-140), and 16.8 % ( n=82) in females. Prevalance of enuresis was higher in the male(p=0.001) As the independent variables which might releate to enuresis, like sex, mother education, mothers working status, circumcision, day nursery attendance, encopresis, family incompatibility* family story, fluid intake before slepping were investigated, a strong relationship was determined between enuresis and them (p=0.05 for all).