Toplum kökenli pnömonide tanı anında ve tedavide c-reaktif protein yerine nötrofil lenfosit oranı kullanılabilir mi?
Can we use neutrophil to lymphosite ratio instead of c-reactive protein in diagnosis and treatment of community acqured pneumonia?
- Tez No: 615781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERNAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve amaç: Toplum kökenli pnömoni (TKP) göğüs hastalıkları kliniklerinde yatarak ve ayaktan tedavi edilen önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. TKP nedeni ile yatırılan hastaların tetkik ve tedavi maliyetleri dünya çapında artan nüfusla birlikte giderek artmaktadır. Bu çalışmada inflamasyon belirteçlerinden biri olan C-reaktif protein (CRP)'in yerine alınan hemogramdan da bakılan nötrofil/lenfosit oranı hesaplanarak toplum kökenli pnömoninin tanı ve takibinde kullanılıp kullanılmayacağını araştırmaktır. Yöntem: Göğüs hastalıkları hastanesinde Mart 2019 ve Ağustos 2019 tarihleri arasında toplum kökenli pnömoni tanısı ile klinikte yatarak tedavi edilen hastalar kesitsel olarak değerlendirildi. Çalışmaya 120 hasta ile başlandı. Dışlama kriterlerinden de olan hematolojik benign ya da malign hastalık durumları, aktif karaciğer hastalığı, kemoterapi alan hastalar ve gebe olan kadınlar çalışmadan çıkarıldıktan sonra toplam 102 hastanın verileri alınarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 102 hasta katılmış olup 38(%37.3)'i kadın ve 64( %62.7)'ü erkektir. Hastaların yaş aralıkları 20 ile 88 arasındayken ortalama yaş 64.37±16.51 yıldır. Hastaların tedavi süresi 4 ile 21 gün arasında değişmekte iken ortalama tedavi süresi 8.77 ±3.68 gündür. PSI 1, 2, 3 ve PSI 4, 5 olarak gruplandırılmış ve yatışta bakılan PSI 1, 2, 3 grubunda olan hasta sayısı 58(% 56.9), PSI 4, 5 grubunda olan hasta sayısı 44(%43.1)tür. Hastaların 57(%55.9)'sinin CURB-65 değeri 2'den küçük ve 45(%44.1)'inin CURB-65 değeri 2'den büyüktür. Geliş NLO minimum değeri 1.42 maksimum değeri 51, ortalama 9.99±8.91 iken, çıkış NLO minimum değeri 0,40 olup maksimum değeri 12.26 ve ortalama 4.15±2.69 tur. Hastaların geliş CRP değerleri minimum 3.31mg/dl ve maksimum 407mg/dl iken ortalama geliş CRP değeri ortalaması 116.17±89.47mg/dl olup hastaların çıkış CRP değerleri minimum 3,02mg/dl ve 137mg/dl ve ortalama çıkış CRP değeri 32,82±28,68mg/dl'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Community acquired pneumonia (CAP) is an important hospitalization cause for chest diseases clinics. Examination and treatment costs of the patients hospitalized due to CAP are increasing with the increasing population worldwide. İn this study, it is to investigate whether the neutrophyl/lymphocyte ratio (NLR), which is also examined from the hemogram replaced by one of the inflammatory markers, C-reactive protein(CRP), can be used in the diagnosis and follow-up of communty acqured pneumonıa. Patients and Methods: Patients who were hospitalized in the clinic with a diagnosis of community acqured pneumonia between march 2018 and august 2018 were evaluated cross-sectionally. The study was started with 120 patients. Hemotological beningn or malignant disease conditions, active liver disease, chemotherapy patients and pregnant women were exluded from the study and data of 102 patients were evaluated. Results: 102 patients participated in the study, 38 (37.3%) were women and 64 (62.7%) were men. The age range at the patients is between 20-88, while the median age is 64.37±16.51 years. The hospitalization time was between 8.77±3.68 days. PSI 1, 2, 3 and PSI 4, 5 are grouped as two and the number of the pations in the PSI 1, 2, 3 grouped at hospitalization is 58(56.9%), and the number of patients in the PSI 4, 5 group is 44 (43.1%). 57(55,9%) patient's CURB-65 score was greater tha 2 and 45 (44.1%) patient's CURB-65 score was less than 2. While the first day of hospitalization NLR minimum value was 1.42, the maximum value was 51, the median value was 9.99±8.91. Before the patients were discharged NLR value was minimum 0.40, maximum 12.26 and median value 4.15. While patient's first day CRP values were minimum 3.31mg/dl and maximum 407.1mg/dl and median value 116.17±89.47mg/dl . While last results of CRP when the patients before discharged were minimum 3.02 mg/dl and maximum 136 mg/dl and median last results CRP were 32.8±28.6 mg/dl.