Öğretmenlerin algılarına göre ilkokul ve ortaokul müdürlerinin kültürel liderlik davranışlarını gösterme düzeyleri
The cultural leadership roles of the school principles in high schools' being effective schools
- Tez No: 615812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin algılarına göre ilkokul ve ortaokul müdürlerinin kültürel liderlik davranışlarını gösterme düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Batman il merkezindeki ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler, örneklemi ise; Batman il merkez ilçedeki 24 okulda görev yapan 316 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Yıldırım (2001) tarafından geliştirilen beşli likert sistemiyle hazırlamış olduğu“Kültürel Liderlik Anket”i ile toplanılmıştır. SPSS veri analiz programında verilerin çözümünde frekans ve yüzde, cinsiyet ve okul türü için t-testi, okuldaki çalışma süresi ve görev yılı için de varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin algılarına göre ilkokul ve ortaokul müdürlerinin kültürel liderlik davranışlarını gösterme çoğu zaman düzeyinde bulunmuştur. Ancak yöneticilerin kültürel liderlik rollerini gerçekleştirmede cinsiyet ve okul türü değişkeninin anlamlı bir farklılık bulunmuş , görev yılı ve okuldaki çalışma süresi değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of showing cultural leadership aptitudes of primary and secondary school principals according to teachers' perception were examined. Population of this study is primary and secondary school teachers working in Batman city center and the sample group is 316 primary and secondary school teachers working in 24 different schools. Data were gathered using“Cultural Leadership Questionnaire (Yıldırım, 2001)”prepared on five-point Likert Scale. The data were analysed using SPSS data analysis software by using frequency, percentage and type of school by using t-test, working hours and years of sevice in the school by using ANOVA variance analysis. The significance level wascalculated as p≤0,05. The results concludes that primary and secondary school principals shows the aptitudes of cultural leadership on adequate level according to teachers' perception. Yet it was found that gender and school type effects although year of service and length of working at the school doesn't have much effect on the sucject matter.