Teaching empathy to early adolescents: Variations in terms of socio-economic status, parenting and gender
Erken ergenlere empatiyi öğretmek: Sosyoekonomık statü, ebeveynlik ve cinsiyete göre farklılıklar
  1. Tez No: 615813
  2. Yazar: NAZ CUGUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAĞITÇIBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Empatinin akademik başarı ve kişilerarası ilişkiler gibi önemli bilişsel ve davranışsal sonuçları etkilediği bilinmektedir. Bu çalışma, empatiyi pozitif ergen gelişimi çerçevesinde ele alarak, sosyoekonomik statünün empatiyi erken ergenlerde nasıl yordadığını araştırmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişkiye ebeveynliğin (sıcaklık, red ve kontrol) aracılık edeceği varsayılmıştır.Ayrıca cinsiyetin de empatiyi yordadığı varsayıldığından hem bu ilişki araştırılmış, hem de farlı cinsiyetler için ebeveyniğin izlediği aracılık yolu test edilmiştir. Bir pozitif ergen gelişimi programının katılımcıları olarak, İstanbul'da dokuz ortaokulda altıncı sınıf öğrencisi olan erken ergenlerden oluşan bir örneklemde (N = 929), programın empati üzerine etkisi araştırılmış ve erken ergenlerin farklı sosyoekonomik statü, farklı ebeveynlik, ve farklı cinsiyetlerden gelmeleri durumunda programın farklı etkileri olup olmadığı test edilmiştir. Sonuçlar, sosyoekonomik statünün empatiyi yordadığını göstermiştir. Sıcak ve red eğilimli ebeveynlik bu ilişkide aracılık yaparken kontrol eğilimli ebeveynlik arabulucu olarak görev almamıştır. Kızlar ve erkekler öntest sonuçlarında farklı empati seviyeleri göstermiş ve aynı zamanda ebeveynliğin arabuluculuk görevinden de farklı şekillerde etkilenmişlerdir. Programın empatik yetenekler bağlamında başarılı olduğu görülmüştür. Program, farklı sosyoekonomik statü, farklı ebeveynlik, ve farklı cinsiyetlerden gelen katılımcılara farklı etki etmemiştir.
Özet (Çeviri)
Empathy is found to be an important determinant of positive cognitive and behavioral outcomes, such as academic achievement and interpersonal communication. This study considered empathy within a positive youth development framework (PYD), looking at its relation with socioeconomic status and testing the effect of parenting orientations (parental warmth, rejection and control) as a possible mediator for this association for early adolescents. As gender has been also suggested as predicting empathy, this relation was tested in the current study and the meditational path suggested above was tested for different genders. In a sample of Turkish early adolescents (6th graders) from nine middle schools in Istanbul (N = 299) who were part of a PYD intervention, the effect of intervention on their empathy levels was also tested. Current research investigated whether adolescents with different SES levels, different parenting styles and different genders were affected by the intervention differently. Result showed that SES predicted empathy and although parental warmth and rejection were mediators of this association, parental control was not. Girls and boys showed difference both in terms of their pre-intervention empathy levels and in terms of how the mediation path worked for them. Also, the intervention program was beneficial for empathic skills, and the ones with different SES levels, different parenting orientations and different genders were not affected by the intervention program differently.