Veri zarflama metodu kullanılarak Sudan'ın karayolu ulaştırma sisteminin verimlilik analizi
Efficiency analysis of Sudan highway transportation system using data envelopment analysis
  1. Tez No: 615818
  2. Yazar: TARIG SALİH MOHAMMED SALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, nüfusun artışı ve yeni yerleşim alanlarının açılması ve sosyal refah arayışları beraberinde ulaşımda yeniden yapılanmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ulaşımın teknolojik gelişmelerle önem kazanması ile yük ve yolcu taşımacılığında hızlı, güvenli ve konforlu taşımacılığın öne çıkması aranan özellikler olmuştur. Ulaşımda yük ve yolcu taşımacılığı genel olarak hava, deniz, demiryolu ve karayolu ile yapılmaktadır. Bu çalışmada Sudan Cumhuriyeti'nde kara ve havayolu ulaştırma sisteminin etkinliği Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak incelenmiştir. Analizde Sudan'ın illeri arasında karayolu ulaştırma göstergelerini kazaya dönüştürmeme performansı bakımından göreceli bir etkinlik analizi yapılmıştır. Farklı göstergeleri girdi kullanarak oluşturulan modellerle etkinlik değerlendirmesi farklı bakış açılarında değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the Technological developments taking place in the world, together with the opening of a new residential population areas .This growth has emerged a rapid technological developments in transportation and the necessity of restructuring in the public transportation. With an important increase in developments of technology in transportation, goods and passengers transportation also has been active since. This means transportation of goods and passengers also has been more faster , safer and comfortable. In general the Transport of goods and passengers is done by: airway, seaway, railway and highway. In this study, road transportation system and road traffic accidents in the Republic of Sudan has been investigated by using efficiency of data envelopment analysis and examining its the development. After that, on the basis of data analysis, it also gives suggestions for the measures that needs to be done for the transportation development .