Genç kızların menstruasyon tutumlarının dismenoreye etkisi
Effect of menstruation attitude of young girls to dysmenorrhea
- Tez No: 615828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN BOLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, genç kızların menstruasyon tutumlarının dismenoreye etkisini belirlemek amacı ile planlanmış ve araştırma Uşak Üniversitesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Uşak Üniversitesi'nde okuyan 2014 yılında öğrenim gören 3393 kız öğrenci oluşturmuş ve örnek büyüklüğü Epi İnfo 2000 programında %95 güven aralığında, %5 yanılma payı ve %50 bilinmeyen prevalans ile n=345 olarak hesaplanmıştır. Örneklem tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma kriterlerine uygun olmayan veriler araştırma dışı bırakılmış ve analizler 320 kişi üzerinden yapılmıştır. Gerekli tüm izinler yazılı olarak alınmıştır. Veri toplamada“ Birey Tanıtım Formu”,“Menstrual Distres Şikayet Listesi(MDQ)”,“Menstruasyon Tutum Ölçeği ”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 15.0 paket programında gerçekleştirilmistir. İstatistiksel değerlendirme yapmak için bağımsız gruplarda t testi, one way anova testi, mann whitney u testi ve kruskall wallis testi, korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Genç kızların yaş ortalamaları 20.66 ± 1.86 olduğu, %98.8' inin bekar, %1.2' sinin evli olduğu bulunmuştur. Genç kızların dismenoreye bağlı olarak %6.6'sının daima, %48.8'inin bazen okula devam edemediği belirlenmiştir. Genç kızların %45' inin dismenore nedeniyle ilaç kullandığı, %51.1' inin geleneksel ve tamamlayıcı uygulamaları kullandıkları ve en çok sıcak uygulama yaptıkları tespit edilmiştir. Genç kızların Menstrüel Distres Şikayet Listesi (MDQ) menstrual dönem puan ortalaması 65.91±36.65 ve menstrual dönemde MDQ alt boyutlarında en çok etkilendikleri alanların negatif duygulanım olduğu bulunmuştur. Genç kızların Menstruasyon Tutum Ölçeği puan ortalaması 65.91±36.65 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine of young girl's menstrual attitude's to effect of dysmenorrhea and it was carried out in Uşak University. The research universe of Uşak University to studying in 2014 created 3393 schoolgirl and sample size was calculated as Epi İnfo 2000 program, 95% confidence interval, 5%, and 50% unknown prevalence fallibility with n = 345. Sampling were determined using stratified sampling method. 25 the young girl was left non-research and analysis was conducted through the person of 320. All the necessary permission was officially granted in written form. In collecting data, 'Personal Introduction Form', 'The Menstrual Distress Questionaire (MDQ)' and 'Menstrual Attitude Form'. The data was analyzed by SPSS 15.0 statistical package program. Paired sample t-test, one way Anova, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, correlation, multiple regression were used on data analysis. It has been stated that girls age averages are 20.66 ± 1.86; % 98.8 are single, %1.2 married. It was researched that these girls are effected partly and sometimes %48.8 of girls can be absence at school and %6.6 of girls can be chronic absence. %45 young girls were used drug because of dysmenorrea. %51.1 young girls were used complementary and alternative treatments from hot application. These girls' menstrual term point is 65.91±36.65 at Mood Disorder Questionnaire. The Mood Disorder Questionnaire has mostly effected in negative affected and pain on sub-dimension during menstrual period.