Adıgüzel ve Vali Recep Yazıcıoğlu barajları ile Gökpınar Çayı'nda bulunan Sazan balığının (Cyprinus carpio) dokularında bazı biyomarkör düzeylerinin araştırılması
Assessment of some biomarker levels in carp tissues in Gökpinar Vali Recep Yazıcıoğlu, Adıgüzel Dam Lakes and Gökpınar Stream
  1. Tez No: 615829
  2. Yazar: SERDAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Denizli il sınırları içerisinde yer alan Gökpınar Çayı, Adıgüzel ve Gökpınar Vali Recep Yazıcıoğlu Baraj göllerinden Mayıs 2014-Eylül 2014 tarihleri arasında yakalanan sazan balıklarının (Cyprinus carpio L.) kas, karaciğer ve solungaçlarından sitozolik ve mikrozomal franksiyonlar elde edilmiştir. Bu franksiyonlarda; Asetilkolinesteraz (AChE), Glutatyon S-Transferaz (GST) ve Etoksirezorufin O-Deetilaz (EROD) aktiviteleri ile Tiyobarbiturik Asit Reaktif Ürünleri (TBARS) miktarları ve Metallotiyonin (MT) içerikleri ölçülmüştür. Böylelikle istasyonlar arasında su kalitesi farkı biyomarkörler yardımıyla ortaya çıkarılmış ve balık toksisite testlerinden yaygın olarak kullanılan AChE, GST, EROD, MT ve TBARS yöntemlerinden hangilerinin kas, karaciğer ve solungaç dokularında daha belirleyici olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, activity of Acetylcholinesterase (AChE), Glutathione S-transferases (GST), Ethoxyresorufin O-deethylase (EROD) and quantity of Metallothionein (MT) and Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) were measured from microsomes and cytosol which obtein from carps (Cyprinus carpio L.) liver, muscle and gill which caught in Gökpınar Stream, Gökpınar Vali Recep Yazıcıoğlu Dam and Adıgüzel Dam sampling sites in between May 2014 and September 2014. The aim of this study is to expose the difference in water quality between designated sampling sites by using biomarkers, which is the more decisive method that became common in use of fish toxicity test, AChE, GST, EROD, MT and TBARS in liver, gills or muscles.