Türk aydınının demokrasi ve sivil toplum anlayışları
The Understanding of Turkish intellectuals in democracy and civil society
- Tez No: 61583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Tarih boyunca bütün toplumlarda aydınların önemli bir yerinin olduğu bilinmektedir. Aydınlar toplumlarda genel olarak kültür değişimine öncülük etmek, değişeni yaygınlaştırmak, yeni bir anlayış ve zevkin öncülüğünü yapmak, halkın siyasi ve sosyal tercihlerini etkilemek gibi fonksiyonları yerine getirmektedirler. Türk aydınının ise misyonerlik (üstün kabul edilen kültürlerin yayıcısı, öğretmeni) ve fonksiyonerlik (memur, devle için ve devlet içinde) gibi iki önemli özelliğinin ön planda olduğu görülmektedir. Bu özelliklerinden dolayı Türk aydını için demokrasi ve sivil toplum kavranılan büyük öneme haiz olduğu açıktır. Özellikle 1945'ten sonra Türkiye'nin çok partili siyasal hayata geçişiyle birlikte Türk aydını demokrasiyi gündeminin birinci sırasına almışür. Ancak demokrasinin temelini oluşturan“halk”a aydın fonksiyonerlik özelliğinden dolayı bir türlü inememiştir. Böylece demokrasi Türk aydını için bir lüks olarak kalmıştır. Ayrıca Türk aydınlarının demokrasi anlayışlarının birbirinden oldukça farklı olan boyutlarda yer almalarına yol açmıştır. 1945'ten 1980'e kadar üç askeri müdahale ile karşı karşıya kalan Türkiye'de toplum gibi aydınlar depoKtizasyona uğramışlardır. Bunun sonucunda aydın yeni arayışlara girerek demokrasinin preleudeu (başlangıcı) kabul edilen sivil toplum kavramına sahip çıkmıştır. Önceleri sivil toplumu askeri toplumun karşıtı olarak ele alan aydın daha sonraları, sivil toplumun genel özelliklerini göstereceği kabul edilebilen çeşitti toplumsal projeler üretmeye başlamıştır. Böylece Türk aydını Türkiye'nin kendi tarihsefö ve toplumsal yapışma uygun düşebilecek projeler (ikinci Cumhuriyetçilik, Yeni Osmanlıcılık, Yeni Milliyetçilik ve Medine Vesikası», gibi) geliştirmeye başlamıştır. Görüldüğü gibi Türk aydını demokrasi ve sivil toplum tartışmalarıyla misyonerlik ve fonksiyonerlik özelliklerinden sıyrılarak, artık tavrını kendi toplumuna doğru yöneltmeye başlamıştır denilebilir. Bu araştırmada Türk aydınının demokrasi ve sivil toplum kavramlarını kendi toplumsal sorunlarına yöneltmesi ve bu alanda projeler üretmesi, onun aydın kimliğine daha da yaklaştığı saptanmıştır. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the history, in all societies intellectuals have got important role. Generally they perform functionally cultural changes, spreading changes, and they should be the leader for a new sight and taste and they should influence the political and social choice, of society. Turkish intellectuals are missionaries (teachers of other cultures) and functionals (in the state, for the state). From this aspect, democracy and civil society are significiant for them. Particularly after 1945, Democracy is the main point of agenda of intellectuals, intellectuals have not got a good commu nication with society be cause of their being functional. For that reason democracy is luxurious for Turkish intellectuals. -Because of their different understanding- have discrepant positions. Until 1980, Turkey has got three military coup. In addition to tins, intellectuals became depolitics. At the end of this process, intellectuals in Turkey have defined different aim. It is civil society that is prelude tu democracy, In the begining of the process Turkish intellectuals considered civil societ, as the opposite of military society and then they have brushed up this consept and they produced new projects. So they improved projects that suitable for Turkich historical and social body-second republicanism, new ottomanism, new nationalism, contract ofMadina. As for as we see, Turkish intellectuals have directed themselves towards society and they left being misson aries and functionals. In this search we pointed that Turkish intellectuals have approached their real position. They used democracy and civil society for society not for state. 97