Teaching vocabulary at intermediate levelin efl classes
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda orta düzeyde kelime öğretimi
  1. Tez No: 615832
  2. Yazar: HAKAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, kullanılan ana terimlerin tanımlanmasına yer verilmekte, Orta Düzeyde kelime öğretiminin ne anlama geldiği ve bu çalışmanın amaç ve sınırlılıkları anlatılmaktadır. İkinci bölümde, dil öğrenme süreci içerisinde kelime öğreniminin yeri ve kelime öğrenme stratejileri incelenmekte ve bu bağlamda hafızanın, kelimeyi bilmenin ve hatırlamanın öğrenme sürecindeki mahiyeti anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, kelime öğretimindeki geçmişden günümüze kullanılan en yaygın ve faydalı metod ve yaklaşımlarla beraber, bunların tarihçesi, uygulanılabilirlikleri ve bunlardan yabancı dil sınıflarındaki Orta Düzeyde kelime öğretiminde nasıl yararlanıldığına yer verilmektedir. Dördüncü bölümde, öğretilecek olan kelimelerin seçiminde kullanılan başlıca kriterler özetlenmekte ve yabancı dil öğretmenlerinin bu seçimlerini belirleyen faktörlerle beraber, bunların içerisinde öğrencinin yabancı dil öğrenen kişi olarak oynadığı rol incelenmektedir. Beşinci bölümde, Orta Düzey dil bilgisine sahip öğrencilere kelime öğretiminde etkin bir şekilde kullanılabilecek teknikler açıklanmaktadır.Altıncı bölümde, önceden bahsedilen faktörlerin içerisinde kullanıldığı birtakım öğretim ve uygulama etkinlikleri önerilmektedir. Bundan başka, Orta Düzeyde dil öğrenen öğrencilerin bildikleri kelimeleri uygulamaya geçirmelerinde ve yeni kelime öğrenmelerinde faydalı olabilecek, onları güdülü tutup ilgilerini artıracak ve kelime öğretimini daha zevkli kılacak birtakım oyunlar önerilmektedir. Sonuç bölümündeyse, Orta Düzey dil bilgisine sahip öğrencilere kelime öğretiminde uygulanılan tekniklerin diğer düzeylerde kullanılan tekniklerden farklı olduğu sonucuna varılmakta ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflardaki Orta Düzey öğrencilere kelime öğretiminin önemi ve avantajları vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In chapter one, the meaning of 'Intermediate Level in EFL classes' is elaborated on, with some definitions of major terms that constitute the background of the thesis, its purpose and scope of study. In chapter two, in addition to the importance of learning and language strategies, word learning strategies are also explained. In this context, the meaning of knowing and being able to recall a word is studied. In chapter three, the methods and approaches in EFL classes in vocabulary teaching are studied from the past to today together with their applications, and how they can best be used functionally in classes. The fourth chapter summarises the main criteria for selecting vocabulary. In this part of the study, factors which influence teachers' selection of vocabulary during teaching are examined, and also how learners influence some of those decisions. In chapter five, techniques for vocabulary teaching are introduced, examining the most common and useful methods. In addition, the traditional techniques that help to convey the meanings of new lexical items are studied. In chapter six, some teaching and practice activities based on the previously mentioned factors are suggested, along with other games that would be beneficial in practising the known vocabulary. In the Conclusion section, it is deduced that the expansion of vocabulary at Intermediate Level should not be ignored, or else, there will not be ongoing development in the following stages. Furthermore, the techniques used in vocabulary teaching for Intermediate Level EFL classes should be different from the ones used at other levels.