Galimcan İbrahimov'un 'Kazaḳ Kızı' adlı eserinde geçen nüsha farklılıkları
The differences in the copies of Galimcan İbrahimov's 'Kazakh Girl'
- Tez No: 615899
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 614
Özet
Kazan Tatar edebiyatının meşhur düşünür, tarihçi ve yazarlarından Galimcan İbrahimov, Türk dünyasında sadece edebî kimliği ile değil, öğretmen ve siyasetçi kimliğiyle de ön plana çıkan aktif şahsiyetlerden biridir. Yazarın ilk olarak 1911'de yazdığı, ancak devrin siyasi baskıları sebebiyle basılamayan“Kazak Kızı”isimli romanda, Kazak Türklerinin konar göçer kültür yaşadıkları, şehir hayatından önceki yaşayış tarzları anlatılmaktadır. Eser 1924'te Arap harfleriyle, 1936'da ise Latin harfleriyle neşredilmiştir. Bu iki nüshanın basımı yazarın kendi kontrolünde olduğu hâlde, 2002'de Kiril harfleriyle basımı yazarın ölümünden sonra yapılmıştır. Yazarın eserinin üç nüshası arasında dönemin kültürel, siyasal ve sosyal yapılanmalarıyla ilgili farklılıklar bulunabileceği gibi dil ve imla ile ilgili farklılıkların olacağı düşüncesiyle bu çalışmada“Kazak Kızı”isimli romanın Arap, Latin ve Kiril harfleriyle yazılmış nüshaları karşılaştırılmıştır. Çalışmada Kazan Tatar Türklerinin tarihi, edebiyatlarının tarihi ve yazar hakkında bilgi verilmiş; daha sonra üç nüsha imla, ses, şekil ve cümleler ele alınarak karşılaştırılmış; sonuç bölümünde elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Galimcan Ibrahimov, one of the famous thinkers, historians and writers of Kazan Tatar literature, is one of the active figures in the Turkish world, not only with his literary identity but also with his identity as a teacher and politician. The nomadic cultural lives of Kazakh Turks and their pre-urban life styles are told in the novel“Kazakh Girl”which was first written by the author in 1911 but not published due to the political pressures of the period. The work was published in Arabic letters in 1924 and in Latin letters in 1936. Although these two copies were under the control of the author himself, it was printed in 2002 with Cyrillic letters after the death of the author. In this study, the copies of the novel“Kazakh Girl”written in Arabic, Latin and Cyrillic letters were compared, considering that there would be differences between the three copies of the author's work regarding the cultural, political and social structures of the period, as well as differences in language and spelling. In this study, it was given information about the history of Kazan Tatar Turks, the history of their literature and the author and then three copies of spelling, voice, form and sentences were compared and the data obtained in the conclusion part were evaluated.