Islam as a part of the Kazak identity and Chokan Valikhanov
Kazak kimliğinin bir unsuru olarak İslamiyet ve Çokan Velihanov
- Tez No: 145730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Adilcanov, Galimcan Master tezi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Doçent Dr. Hakan Kırımlı Ekim 2004 Bu tez ilk Kazak entellektüeli Çokan Velihanov'u incelemektedir. Çokan, Rus eğitimi ve loiltürünün ekisinde oluşan ve Kazak içtimaî tarihinde ehemmiyetli bir rolü haiz Kazak entellektüel elitinin bir üyesiydi. Rusya'yı geri kalmış Orta Asya'ya ilerlemeyi getirebilecek tek güç olarak düşündükleri için genel itibariyle Rus taraftan olmakla birlikte, sözkonusu entellektüel kesim, Kazak içtimai meselelerini gündeme getirmiş ve tartışmıştı. Çokan Velihanov, bu çalışmada sert İslam karşıtı açıklamaları ve Volga-Ural Tatarlarının Kazak steplerinde oynadıkları role karşıtlığı bağlamında ele alınacaktır. Velihanov, Tatarların ve Maveraünnehir'in temsil ettiği İslam'ı Kazak kültürüne yabancı olması hasebiyle göçebe Kazakların aydınlanması önünde bir tehlike olarak algılamaktaydı. Bu İslam, onun için sadece Kazak kültürüne tehlike olmakla kalmıyor, dahası Kazakların Rusya İmparatorluğu'na tedricî entegrasyonu önünde bir engel olabilecek fanatiklik ve toleranssızlık manalarına geliyordu. Çokan'a göre, böyle bir bütünleşme Kazak toplumuna medeniyetin yolunu açacaktı. iv
Özet (Çeviri)
Adilcanov, Galimcan M.A. Department of International Relations Supervisor: Associate Prof. Hakan Kırımlı October 2004 This thesis will deal with the first Kazak intellectual, i.e. Chokan Valikhanov. He was among the Kazak intellectual elite which emerged due to interconnections with Russian education and culture. This elite holds an important place in the Kazak people's history. Although being mostly pro-Russian, for the reason that they considered Russia as the only and shrewd power, able to bring progress to the backward Central Asian peoples, these people raised and discussed important for the Kazak society issues. Chokan Valikhanov will be discussed here in view of his harsh anti-Islamic statements and opposition to the role, played by the Volga - Ural Tatars in the Kazak steppes. Valikhanov came to regard that Islam represented by the Tatars and Maveraunnehr was detrimental to enlightenment of the Kazak nomads, since it was alien to Kazak culture. Moreover, this Islam symbolized for him not only a threat to Kazak culture, as Valikhanov understood it, but also fanaticism and intolerance which would be a barrier to the gradual integration of the Kazaks into the Russian Empire. Such integration, Valikhanov believed, would open to the Kazak people the way to civilization. m