Galimcan İbrahimov'un 'Yaş Yürekler' adlı romanının tematik açıdan incelenmesi (aktarma-inceleme)
Galimcan Ibrahimov's work 'Yaş Yürekler' in therms of themes (translation-analysis)
  1. Tez No: 611444
  2. Yazar: ESRANUR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Tatar millî edebiyatının temellerini atan ünlü yazarlardan biri olan Galimcan İbrahimov, iyi bir bilim adamı, eleştirmen, gazeteci, öğretmen, tarihçi ve siyasetçidir. Yazar, halkının umutlarını ve isteklerini ortaya koymak için edebiyattan ustaca yararlanmıştır. Hikâye ve romanlarında Tatar halkının hayatını, yaşam tarzını ayrıntılı şekilde işlemiştir.Çalışmamızda yazarın“Genç Yürekler”adlı romanının Tatar Türkçesinden Türkiye Türkçesine çevirisi ve muhteva bakımından incelemesi bulunmaktadır. Eser edebî bir yaklaşımla, konu, olay örgüsü, şahıs, zaman, mekân, sosyal meseleler, dil ve anlatım unsurlarına bağlı kalınarak incelenmiştir.İncelediğimiz eser, 1910 yılları ve öncesindeki Tatar toplumunun yaşantısına ve değerlerine, ışık tutacaktır. Çalışmamızın nihayetinde, Tatar edebiyatının kıymetli yazarı Galimcan İbrahimov ve yaşadığı dönemdeki ideoloji hakkında bilgi sahibi olunacak ve bu ideolojinin yazara, Tatar halkına ve edebî eserlere ne şekilde yansıdığı, nasıl etkiler uyandırdığı tespit edilecektir. Anahtar Kelimeler : Galimcan İbrahimov, yazar, roman, tahlil, inceleme
Özet (Çeviri)
Galimcan Ibrahimov, one of the famous writers founding Tatar national literature, is an admirable, scientist, commentator, journalist, teacher, historian and politician. Galimcan Ibrahimov skillfully utilized literature to reveal the hopes and desires of Tatar people. In his stories and novels, he discussed their lifestyles in details.In this study, there is the translation of author's novel named“Genç Yürekler”in Turkish from Tatar Turkish to Turkey Turkish and discussion of its content. In addition, the novel has been examined with a literary approach in terms of subject to plot, plot, person (infividuals), time, place, social issues, language and expression. This study will shed light on the life and values of Tatar society before and after 1910. At the end of this study, we will be informed about Galimcan Ibrahimov, the prominent author of Tatar literatüre, and the ideology of his time, and it will be determined that how this ideology affected the author, Tatar people and Tatar literatüre. Key Words : Galimcan İbrahimov, author, novel, analysis, review