Language assessment knowledge of preservice teachers of english as a foreign language
İngilizce öğretmen adaylarının dilde ölçme değerlendirme bilgisi
  1. Tez No: 615901
  2. Yazar: BURCU ÇETİN ARGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dil eğitiminin önemi günümüzün çağdaş dünyasında yadsınamaz ve ülkelerin sınırları daha az önemli hale geldikçe, İngilizce konuşma yeteneği de önem kazanmaktadır. Dilde ölçme ve değerlendirme, dil eğitiminin anahtar öğelerinden biridir ve ana paydaşlar olarak, dil öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme bilgisi, güvenilir ölçme ve değerlendirme uygulamak ve dil eğitiminin başarılı olup olmadığını belirlemek için son derece önemlidir. Bu gerçekler göz önüne alındığında, bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının genel ve beceri tabanlı dil ölçme ve değerlendirme bilgi düzeyini bulmayı amaçlamıştır. Ayrıca, İngilizce öğretmen adaylarının dilde ölçme ve değerlendirme bilgilerinin tek kaynağı Dil Ölçme ve Değerlendirme dersi olduğu için, ders hakkındaki görüşleri anlamaya çalışılmıştır. Çalışma, ankete dayalı bir araştırma yöntemi benimsemiş ve veri toplamak için bir anket gerçekleştirilmiştir ve nicel verileri desteklemek için iki açık uçlu sorunun da cevaplandırılması istenmiştir. Çalışmaya 154 katılımcı katılmıştır. Nicel veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve açık uçlu soruların cevaplarına içerik analizi yapılmıştır. Sonuçlar katılımcıların dil değerlendirme bilgi düzeyinin ortalamanın altında olduğunu ve ölçme ve değerlendirmeyle ilgili daha detaylı ve kapsamlı aktivitelere ihtiyaçları olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The significance of language education is undeniable in today's contemporary world and as the boundaries of the countries has become less important, the ability of speaking English gains much importance. Language assessment is one of the key elements of language education and as one the main stakeholders, the assessment knowledge of language teachers is highly essential to implement sound assessment practices and to determine whether the language education is successful or not. Considering these facts, this study aimed to find out the general and skill-based language assessment knowledge level of preservice EFL teachers. Besides, since the only source of the language assessment knowledge of preservice EFL teachers was the Language Testing and Assessment course, it was tried to figure out the opinions about the course. The study adopted a survey-based research method and conducted a questionnaire to collect data, and two open-ended questions were also asked to support the quantitative data. 154 participants involved in the study. The quantitative data was analysed via SPSS programme and the content analysis was made to the responses of open ended questions. The results presented that the language assessment knowledge level of the participants was below average and they were in need of more detailed and comprehensive assessment related training activities and tasks.