Okul dışı öğrenme ortamları dersi öğretim programının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Developing, implementing and evaluating curriculum for out-of-school learning environments course
  1. Tez No: 981893
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adayları için“Okul Dışı Öğrenme Ortamları”(ODÖO) dersinde ihtiyaç dahilinde bir öğretim programı geliştirmek, uygulamak ve bu programın etkililiğini değerlendirmektir. Araştırma, çok aşamalı karma desende yürütülmüş olup dört aşamada gerçekleştirilmiştir: (1) ihtiyaç analizi, (2) program tasarımı, (3) programın uygulanması ve (4) programın değerlendirilmesi. Araştırmanın çalışma grubunu Marmara Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 67 İngilizce öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmadaki katılımcılar ise ihtiyaç analizine yönelik verilerin elde edildiği 34 akademisyen ve geliştirilen“Okul Dışı Öğrenme Ortamları İhtiyaç Analizi Ölçeği”nin (ODÖOİAÖ) geçerlik ve güvenirlik çalışmalarına katılan 255 öğretmen adayıdır. Bu araştırmada ilk olarak Delphi Tekniği ve ODÖOİAÖ ölçeği ile programın ihtiyaç analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonucunda program için 19 hedef, 24 içerik, 33 eğitim durumu ve 14 sınama durumu ögesi elde edilmiştir. Programın tasarımı aşamasında ise ihtiyaç analizinde elde edilen verilerin yanı sıra araştırmacının önceki uygulamalarından elde ettiği tecrübelerinden gözlemlerinden de yararlanılmıştır. Program uygulaması 14 hafta boyunca yürütülmüştür. Programın uygulama sürecinde öğretmen adaylarıyla çeşitli okul dışı öğrenme etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda; hazır bir ODÖO örneğini inceleme ve değerlendirme, okul dışı öğrenme ortamlarının özelliklerine ilişkin tartışma, ODÖO etkinlik planı hazırlama, bireysel ve grupla etkinlik tasarlama, mevcut ODÖO örneklerinin SCAMPER tekniği ile yeniden tasarımı, uygulanan örneklerin analiz edilmesi ve grup sunumları gibi etkinlikler yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler, açık uçlu formlar, yansıtıcı günlükler, araştırmacı notları, etkinlik raporları, rubrikler, öz ve akran değerlendirme formları kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analizi ve betimsel analiz ile çözümlenmiş, nicel veriler betimsel istatistikle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, geliştirilen programın öğretmen adaylarının okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik bilgi düzeylerini, uygulama becerilerini ve pedagojik farkındalıklarını önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca katılımcıların materyal tasarlama, öğrenciyle etkileşim kurma, doğal ortamları öğrenme alanına dönüştürme gibi alanlarda da mesleki gelişim gösterdikleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda, araştırma sonucunda geliştirilen programın öğretmen adaylarının ODÖO yeterliklerini geliştirmeye yönelik etkili bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop, implement, and evaluate an instructional program for the“Out-of-School Learning Environments”(OSLE) course designed for preservice teachers. The research was conducted through a multi-phase mixed-methods design consisting of four stages: (1) needs analysis, (2) program design, (3) program implementation, and (4) program evaluation. The study group consisted of 67 English language teacher candidates enrolled at a public university in the Marmara Region. Additionally, data were collected from 34 academicians for the needs analysis and from 255 preservice teachers who participated in the validity and reliability studies of the developed“Out-of-School Learning Environments Needs Analysis Scale”(OSLENAS). In the first phase, the needs analysis of the program was carried out using the Delphi Technique and the OSLENAS. As a result of the analysis, 19 objectives, 24 content items, 33 learning experiences, and 14 assessment elements were identified for the program. During the design phase, the findings from the needs analysis and the researcher's prior practical experiences and observations were taken into account. The program was implemented over a 14-week period. Throughout this process, preservice teachers engaged in various out-of-school learning activities such as analyzing and evaluating existing OSLE examples, discussing the characteristics of such environments, preparing OSLE activity plans, designing individual and group activities, redesigning existing OSLE samples through the SCAMPER technique, analyzing implemented examples, and conducting group presentations. Data were collected through semi-structured interviews, open-ended forms, reflective journals, researcher notes, activity reports, rubrics, and self- and peer-assessment forms. The qualitative data were analyzed using content and descriptive analysis methods, while quantitative data were analyzed through descriptive statistics. The findings revealed that the developed program significantly enhanced preservice teachers' knowledge, practical skills, and pedagogical awareness regarding out-of-school learning environments. Moreover, participants demonstrated professional growth in areas such as material design, student interaction, and transforming natural environments into learning spaces. Accordingly, it was concluded that the developed program is an effective tool for improving preservice teachers' competencies in out-of-school learning environments.