Development and evaluation of a technological pedagogical content knowledge (TPACK) assessment tool for preservice teachers learning to teach english as a foreign language
İngilizce öğretmeni adaylarına yönelik teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) değerlendirme aracının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 416482
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YAŞAR ÖZDEN, DOÇ. DR. THEODORE J. KOPCHA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerini (TPAB) değerlendirmek için kullanılabilecek bir araç geliştirmektir. TPACK-EFL olarak adlandırılan değerlendirme aracı karma yöntemler kullanılarak geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Ölçek oluşturulurken nitel veriler kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerliliği alan uzmanlarından alınan görüşler ve bilişsel görüşme yöntemi kullanılarak sağlanmıştır. Daha sonra TPACK-EFL ölçeğinin geçerliliği iki turdan oluşan yapısal geçerlilik çalışması ile değerlendirilmiştir. Ölçek ilk olarak, 174 İngilizce öğretmeni adayına uygulanmış ve daha sonra aynı uygulama 204 İngilizce öğretmeni adayıyla tekrarlanmıştır. Her iki uygulama sonrasında elde edilen veriler açımlayıcı faktör analizi (EFA) kullanılarak incelenmiştir. Birinci uygulama sonucunda 5 faktörlü yapı bulunmuştur. İkinci uygulamadan önce ölçek yeniden gözden geçirilerek düzeltilmiştir. İkinci uygulama sonucunda elde edilen EFA bulgularında TK, CK, PK, PCK, TCK, TPK ve TPACK olarak adlandırılan 7'li yapı elde edilmiştir. TPACK-EFL ölçeğinin yapısal geçerliliği değerlendirildikten sonra yakınsama geçerliliğini değerlendirmek için çeşitleme tasarımı kullanılmıştır. Çeşitleme tasarımının nicel kısmı için 88 İngilizce öğretmeni adayı anket sorularını yanıtlamışlardır. Daha sonra, bu 88 adayın 12 tanesiyle elde edilen nicel verileri desteklemek amacıyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel ve nitel verilerin karşılaştırılması sonucunda, on iki durumdan üç tanesinde TCK ve TPK faktörlerinde uyum olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, 39 sorudan oluşan ve oldukça güçlü bir geçerliliğe sahip TPACK-EFL ölçeği oluşturulmasına rağmen, üç durumda TCK ve TPK verilerinin uyuşmaması bu faktörler için kullanılan soruların daha da geliştirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop and evaluate a technological pedagogical content knowledge (TPACK) assessment tool for preservice teachers learning to teach English as a foreign language (EFL). The assessment tool, called TPACK-EFL survey, was developed and evaluated through tool development research by using mixed methods approach. Survey items were generated by using qualitative data. Content validity of the survey was maintained through expert reviews and a cognitive interview. Then, construct validity of the TPACK-EFL survey was evaluated through two rounds of validation. The survey was, first, administered to 174 preservice EFL teachers and then, 204 preservice EFL teachers. Both rounds of data were analyzed by using exploratory factor analysis (EFA). In the first round, five-factor structure was found. The survey was revised for the second round of validation. EFA results of the second round indicated seven-factor structure whose factors were named as TK, CK, PK, PCK, TCK, TPK, and TPACK. After evaluating the construct validity of the TPACK-EFL survey, the researcher used triangulation design to provide evidences for convergent validity of the survey. 88 preservice EFL teachers completed the survey for quantitative part of the triangulation design. Then, 12 of the 88 preservice EFL teachers were interviewed to corroborate descriptive survey results. The results of the corroboration showed that only three cases were misaligned for TCK and TPK items. As a conclusion, the final TPACK-EFL survey including 39 items was provided with strong evidences for its validation; however, three misaligned cases indicated that TCK and TPK items of the survey needs to be further developed.