İlkokul dördüncü sınıf fen bilimleri dersinde ödev özdüzenlemesi eğitiminin öğrencilerin akademik özyeterlik, problem çözme becerileri ve ders başarıları üzerindeki etkileri
The effects of homework self-regulation training on students' academic self-efficacy, problem solving skills and course achievement in a fourth grade science course in primary school
- Tez No: 615903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL SAKIZ, DOÇ. DR. YASEMİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf Fen Bilimleri dersinde ödev özdüzenlemesi eğitiminin öğrencilerin akademik özyeterlik düzeyleri, problem çözme becerileri ve ders başarıları üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın modeli, karma yöntem araştırma desenlerinden yakınsayan paralel desendir. Çalışmanın nicel kısmını ön test, son test deney-kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel kısmını ise durum deseni oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Erzurum ili Aziziye ilçesinde bulunan iki ilkokulun dördüncü sınıfında öğrenim gören 26 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde, nicel veri toplama araçları olarak Fen ve Teknoloji Dersi Özyeterlik Ölçeği (Tatar, Yıldız, Akpınar ve Ergin, 2009), Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği (İnel, 2012) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Fen Bilimleri dersi Yer Kabuğu ve Dünyamızın Hareketleri Ünitesi Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak öğrencilerin tuttuğu ödev günlükleri, bu ödev günlükleri üzerinden yapılan birebir görüşmeler ve odak grup görüşmeleri ile araştırmacının süreç boyunca not alarak oluşturduğu araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizi bir istatistik programından faydalanılarak yapılmış; betimsel ve karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Shapiro-Wilk Testi, non-parametrik bağımsız gruplar Mann-Whitney U testi ve non-parametrik bağımlı/ilişkili gruplar Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalarda anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir: Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin akademik özyeterlik düzeyleri, problem çözme becerileri ve ders başarısı düzeylerine ilişkin ön test ve son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılaşmalar tespit edilmiştir. Öğrencilerin Fen Bilimleri dersi ödevlerinde aldıkları özdüzenleme eğitimi ve beraberindeki olumlu değişimler neticesinde Fen Bilimleri dersine yönelik bakış açılarında farklılaşmalar ortaya çıktığı, dersi eskisine nazaran daha eğlenceli buldukları ve daha çok verim aldıkları ödev günlükleri ve görüşmelerle tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılarak bu alanda ileride çalışma yapacak araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of homework self-regulation training on students' academic self-efficacy levels, problem-solving skills and academic achievement in the fourth grade science course. The research model is a parallel pattern converging from mixed method research designs. Pre-test, post-test experimental-control group quasi-experimental design; the qualitative part is the state pattern. The study group consisted of 26 students attending the fourth grade of two primary schools located in Aziziye district of Erzurum province in the fall semester of 2019-2020 academic year. Science and Technology Self-Efficacy Scale (Tatar, Yıldız, Akpınar and Ergin, 2009), Perception Scale for Problem Solving Skills (İnel, 2012) and Science course developed by the researcher as a quantitative data collection tools in the process of data collection Unit Academic Achievement Test was used. As the qualitative data collection tools, the homework diaries held by the students, one-to-one interviews and focus group interviews on these homework logs and the researcher's diaries created by the researcher taking notes throughout the process were used. In the research, quantitative data were analyzed by using a statistical program; descriptive and comparative analyzes were performed. In this context, Shapiro-Wilk Test, non-parametric independent groups Mann-Whitney U test and non-parametric dependent / related groups Wilcoxon Signed Sequences Test were used. Significance level was accepted as .05 in all statistical calculations. The descriptive analysis method was used in the analysis of qualitative data. The findings obtained from the research are as follows: Significant differences were found between the pre-test and post-test scores of the students in the experimental and control groups regarding their academic self-efficacy levels, problem solving skills and course achievement levels in favor of the experimental group. As a result of the self-regulation training and positive changes that the students received in their Science course assignments, differences in their perspectives towards the Science course emerged, they found the course more enjoyable compared to the past, and they obtained more efficiency through homework diaries and interviews. The findings of the research were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were made to the researchers and practitioners who will make future studies in this field.