The Clash of cultures in the three of Edward Morgan Forster's novels: Where Angels Fear to Tread, A Room With a View and A Passage to India
- Tez No: 12572
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA MENTEŞE(BATUM)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ii ÖZET Bu tezin amacı, 20. yüzyılın ilk yarısındaki belli başlı ingiliz romancılarından, roman eleştirmeni E. M. Forster'm romanlarında değişik kültürlere ait karakterlerin birbirleri ile etkileşmesini ve kültür çatışması sonucunda kişilerin yaşamlarında nasıl bir değişme olduğunu göstermektedir. E. M. Forster'm üç romanı, Where Angels Fear to Tread, A Room with a View ve A Passage to India değişik kültürden kişilerin etkileşimine daha çok yer verdiği ve bundan doğan çatışmaları daha net gösterdiği için seçilmiştir. Tezin bölümlerinde E. M. Forster'ın adı geçen üç romanı ayrı ayrı ele alınıp, farklı kültürlerin temsilcisi olan karakterlerin gösterdikleri olumlu veya olumsuz değişmeler,“kültürler çatışması”temasından ayrı kalmamak koşulu ile incelenmektedir. Her bölüm, ele aldığı romanda E. M. Forster'ın“çatışma”temasını simgeler ve imgeler yardımıyla nasıl ön plana çıkardığını göstermektedir. Tezin birinci bölümü, Where Angels Fear to Tread adlı romandaki kişilerin yaşamlarındaki bazı değer ve anlamların eksikliğini italyan ve ingiliz davranış biçimlerini karşılaştırarak nasıl gördüklerini göstermektedir. Sonuçta, romandaki kişiler, önemli bir değişime uğrarlar. ikinci bölüm, A Room with a_ View adlı eserde, kişinin katı toplumsal kuralları bir tarafa iterek duygularını ön plana çıkardığı sürece aşkı tutabileceği gerçeğini italyan ve ingiliz karakterlerin etkileşimi ile göstermektedir. Yine bu bölümde de, kişi değişik bir kültür ve yaşam biçimi ile karşı karşıya kaldığında, yaşamında yanlış ve eksik olan değerleri daha net görebilmektedir.Ill üçüncü bölüm, A Passage to India adlı eseri ele alır- Bu kitap E. M. Forster'ın sanatsal gücünün doruğu olarak kabul edilir. A Passage to India adlı eser yazarın evrensel sevgi, dostluk ve kardeşliği elde etme çabalarının boş ve ümitsiz olduğunu göstermektedir. Farklı kültürlerin temsilcileri bu romanda da bir araya gelmekte; fakat yanlış anlama, önyargı, ırk, din, dil ve tarih farklılıkları sebebiyle umut edilen kardeşliğe ve anlayışa ulaşamamaktadırlar. Bu acı gerçeği, kişiler değişik kültür ortamlarına girdiklerinde anlayabilmektedirler. Sonuç olarak, bu çalışma, E. M. Forster'ın evrensel dostluk, kardeşlik ve sevgi çabalarının yaşam ve kültür değerlerinin farklı olması sebebiyle sonuçsuz kaldığını göstermektedir. Bu sonuçsuz arayış, 20. yüzyıl insanının içinde bulunduğu durumdur. Karamsar sonuca, değişik kültürlerin etkileşimi ile ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis is to examine in the three of E. M. Forster's novels the clash of cultures and to find the results of the interractions of racially, culturally and nationally divided people. The thesis follows a thematic analysis of the novels. It also points to the situation of E. M. Forster as an artist by showing the modernist qualities of his novels in relation to the subject matter. The chapters discuss the different aspects of man's struggle to find an answer to the search for universal love and brotherhood. In addition, in this study, interractions of cultural variety stand out to show man's attempt at creating a love-based world. By the representatives of different cultures, we come to conclude that it is now impossible to understand the people abroad under the conventions of the English Middle Class. Again through the personal relationships in the novels, deficiencies of each type of culture are presented comparatively. The study concludes by showing that Forster mainly is a writer of our times since the dilemma presented in the novels is the modern man's dilemma. Neverthless, this study attempts to confirm Forster's belief in“universal love and sensitivity”to overcome racial, cultural and national barriers. -