Akciğer adenokarsinom tanısı almış hastaların EGFR mutasyon durumu, ALK rearanjmanı, PET-CT suvmax değerleri arasındaki ilişkinin tanımlanması
Definition of the relationship between egfr mutation status, alk rearrangement, PET-CT suvmax values of patients with lung adenocarcinoma.
  1. Tez No: 615917
  2. Yazar: MERVE HÖRMET İĞDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ORUÇ, UZMAN AKIN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ: Akciğer adenokarsinom tanısı almış hastaların EGFR mutasyon durumu, ALK rearanjmanı ile PET-CT SUVmax değerleri arasındaki ilişkinin tanımlanmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ocak 2014 -Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi onkoloji polikliniğine başvuran histopatolojik olarak invaziv ve non-invaziv yöntemlerle adenokarsinom tanısı konan ve biyopsi öncesi PET-CT'si çekilmiş 732 hasta alınmıştır. Çalışma retrospektif kohort olarak planlanmış olup hasta verilerine; hasta dosyaları ve hastane kayıtlarından ulaşılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara içme durumuna ( hayatı boyunca 100 tane den az sigara içenler non-smoker; 1 yıl önce sigarayı bırakanlar exsmoker olarak kabul edildi.) , hastalığın evresine (8.TNM 'ye göre sınıflandırılmıştır), ek hastalıklarına, tümör lokalizasyonlarına, EGFR mutasyon durumuna, ALK rearanjman durumuna, PET-CT'de primer tümörün ve lenf nodunun SUVmax değerlerine bakılmıştır. BULGULAR: Akciğer adenokarsinom tanısı almış dışlama ve dahil etme kriterlerine uygun 732 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 63 yıl olup, %76'sı erkek ve %24'ü kadın idi. Hastalarımızın neredeyse yarısı sigarayı aktif olarak içmekteydi ve %42'sinde ailede kanser öyküsü vardı. EGFR mıutasyonu sıklığı %10.4 saptandı. SUVmax ölçümleri ile EGFR pozitifliği arasında bir ilişki saptanmadı. Ekzon mutasyonları ile primer ve lenf nodu SUVmax değerleri arası anlamlı ilişki saptanmadı. Sigara kullanımı ve kadın cinsiyet EGFR mutasyonu üzerine etkili bağımsız risk faktörleri idi. EGFR mutasyonu sigara içmeyenlerde ve kadınlarda daha sıktı. EGFR pozitif ve negatif olanlar arasında mortalite açısından bir fark saptanmadı. ALK mutasyonu %3.6 sıklığında bulundu. ALK mutasyonu yaş ile ters orantılı bulundu. ALK pozitif hastaların yaşı ALK negatiflere kıyasla daha düşüktü. ALK pozitifliği ile sağkalım arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmadı. ALK mutasyonu ile SUVmax değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. SONUÇ: Çalışma sonuçlarımız incelendiğinde EGFR mutasyon durumu ve ALK rearanjmanı ile PET-CT SUVmax arasında anlamlı bir ilişki saptanmasa da çalışmamızın tek merkezli yapılmış olması ve geniş vaka serisine sahip olması nedeniyle akciğer adenokanserinin moleküler biyolojisi ve klinik faktörlerle ilişkisine faydalı olacağı ve ileriki çalışmalara yol göstereceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to define the correlation between the EGFR mutation status, ALK rearrangement and PET-CT SUVmax values of patients diagnosed with lung adenocarcinoma. Materıals and Methods: In our study, 732 patients who applied to the oncology polyclinic of Saglik Bilimleri University Sureyyapasa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital between January 2014 – December 2019, were histopathologically diagnosed with adenocarcinoma via invasive and non-invasive methods and had had PET-CT before biopsy, were included. The study was planned as a retrospective cohort study and patient data were acquired via patient files and hospital records. Patients were evaluated in terms of their age, sex, smoking status (those having less than 100 cigarettes throughout their lives were accepted as non-smokers and those who had quitted smoking one year before, exsmokers), stage of disease (classified according to the 8.TNM), comorbidities, tumor localizations, EGFR mutation status, ALK rearrangement status and SUVmax values of the primary tumor and lymph nodes in the PET-CT. Results: 732 patients diagnosed with lung adenocarcinoma and meeting exlusion and inclusion criteria, were included in the study. Age average of the patients was 63 years and 76% of them were male and 24% female. Almost half of our patients were actively smoking and 42% of them had cancer history in family. The EGFR mutation frequency was found to be 10.4%. It was determined that there was no correlation between SUVmax measurements and EGFR positiveness. It was found that exon mutations were not significantly correlated with primary and lymph node SUVmax values. Smoking and female sex were effective independent risk factors for EGFR mutation. EGFR mutation was more common among non-smokers and females. It was determined that there was no difference between those with EGFR positive and negative, in terms of mortality. ALK mutation was found to be in the frequency of 3.6%. It was determined that ALK mutation was inversely proportional with age. Age of patients with ALK positive was lower than those with ALK negative. It was determined that there was no significant correlation between ALK positiveness and survival. It was determined that there was no significant correlation between ALK mutation and SUVmax values. Conclusion: Examining our study results; it was determined that EGFR mutation status was not significantly correlated with ALK rearrangement and PET-CT SUVmax. However, fact that our study is monocentered and has a larger range of cases, it is believed to be useful for the correlation of lung adenocarcinoma with molecular biology and clinic factors and to guide future studies.