Santral seröz koryoretinopati hastalarında nefes tutma manevrası ile oluşturulan hipoksiye yanıtın optik koherens tomografi anjiyografi cihazı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the response to the breath holding manoeuvre in central serous chorioretinopathy patients with optic koherens tomography angiography
- Tez No: 615916
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Santral seröz koryoretinopati (SSKR) hastalarında, nefes tutma manevrası (NTM) ile oluşturulan hipoksiye bağlı vazoaktif uyaran varlığında, beklenen normal vazoaktivitenin izlenemeyeceğinin optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile gösterilmesi Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 70 SSKR hastası (70 semptomatik göz, 70 asemptomatik göz) ve 70 kontrol grubu (70 göz) olmak üzere toplam 210 göz dahil edildi. Her bir göz için ayrı ayrı merkezi maküla 3 x 3 mm ve optik disk 4.5 x 4.5 mm OKTA incelemeleri yapıldı. Aynı işlem 30 saniye süre ile NTM uygulandıktan sonra tekrar edildi. NTM sonrası OKTA cihazında vasküler parametrelerin değişimi SSKR'li hastalarda ve kontrol grubunda değerlendirildi. Bulgular: SSKR'li hastaların semptomatik gözlerinde NTM sonrası yüzeyel kapiller pleksus(YKP) ve derin kapiller pleksus(DKP) tüm alan, süperior yarı, inferior yarı, parafoveal bölge vasküler dansiteleri anlamlı olarak azaldı (p ˂ 0.05). Fovea bölgesinde NTM sonrası damar dansitesinde hiç bir grupta anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To demonstrate with optical coherence tomography angiography (OCTA) that normal vasoactivity cannot be monitored in central serous chorioretinopathy (CSR) patients in the presence of vasoactive stimuli due to hypoxia created by breath holding maneuver (BHM). Materials and Methods: This cross-sectional study included a total of 210 eyes, including 70 SSKR patients (70 symptomatic eyes, 70 asymptomatic eyes) and 70 control groups (70 eyes). Central macula 3 x 3 mm and optic disc 4.5x4.5 mm OCTA were performed for each eye. The same procedure was repeated after breath holding maneuver for 30 seconds. The change of vascular parameters in the OCTA device after the breath holding maneuver was evaluated in patients with CSR and the control group. Results: When evaluated before and after BHM in symptomatic eyes of CSR patients; superior hemi, inferior hemi, parafoveal region vascular densities of superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) whole image significantly decreased (p ˂ 0.05) . Vascular density change after BHM in the foveal region was not significant in all groups.