İzzet Ali Paşa divanının tahlili
Analysis of İzzet Ali Paşa's divan
- Tez No: 615923
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İRFAN AYPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 538
Özet
Divan tahlili, bir şairin divanındaki tüm muhtevanın ele alınıp başlıklar halinde kategorize edilerek değerlendirilmesi şeklindeki çalışma metodudur. Şerhten farklı olarak her beyit tek tek açıklanmaz, ele alınan başlık tüm divanda nasıl işlenmişse genel itibariyle bahsedilerek konuya belirgin bir şekilde örnek teşkil eden beyitlerden bir veya birkaç örnek verilir. Böylece merak edilen bir unsurun divanda nasıl işlendiğine dair gerekli malumata kolayca ulaşılabilir. Biz de bu vadiye ufak da olsa bir katkıda bulunmak amacıyla İzzet Ali Paşa Divanını tahlil etmek istedik. Daha önce yapılmış tahlil çalışmalarındaki kategori sistemine sadık kalmak koşuluyla gerekli yerlerde yeni başlıklar açılarak divandaki tüm unsurların eksiksiz bir biçimde ele alınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Analysing a divan (a book in which a single poet collects his/her poems) is a common method of study of Divan Literature, in the style that all the contents are dealt with in separate titles and evaluated as such. As opposed to şerh, not all beyits (couplets) are explained one by one, but the title in question is addressed in general in the same way that it has been treated in the whole divan and one or more beyits are given as examples with regard to that title. Thus, it would be easy to access the necessary information on any subject of interest as to how it has been placed throughout that particular divan. We decided to analyse İzzet Ali Paşa's Divan in order to contribute to this field however small. We aimed at addressing the whole context of divan precisely, by way of adding new titles when necessary, provided that our study stays faithful to the categorization system in the previous works.