Hekimlerin ve toplumun geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusundaki bilgi ve tutumları: Ankara örneği
Knowledge and attitudes of doctors and society on traditional and complementary medicine: Ankara example
- Tez No: 615922
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Ankara'daki hekimlerin ve toplumun geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusundaki bilgi ve tutumlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Öncelikle, Ankara'nın ilçelerinden 10 tanesi ve bu ilçelerde bulunan hastane, sağlık kuruluşları ve aile sağlığı merkezleri basit rastgele seçim (kura) yöntemiyle belirlenmiştir. Her bir kuruluştan ise en fazla 20 hekim olacak şekilde örneklem seçimi tamamlanmıştır. Hekimlerle yapılan görüşmeler sırasında sağlık kuruluşunda bulunan vatandaşlardan rastgele seçilmiş en fazla 20 kişi ile görüşülmüştür. Toplam 830 kişi ile görüşülmüş olup bunun 392 kişisini hekimler 438 kişisini hekimler dışındaki toplum oluşturmuştur. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, istatistiksel analiz için IBM SPSS (Statistics Programme for Social Scientists) 21 (USA) programı kullanılmış olup, %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Hesaplanan p değeri < 0,05 için anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaşları 18 ile 69 arasında değişmekte olup; yaş ortalaması 35,7'dir. Araştırmaya katılan hekimlerin %34,9'u ve halkın %41,8'i GTT kullandığını belirtmiştir. GTT kullanımı açısından hekim ve halk arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,046). Hekimlerin en çok uyguladığı yöntem akupunktur (%19,1); halkın en çok uyguladığı yöntem ise fitoterapi olmuştur (%23,6). Hekimlerin %29,8'i halkın da %35,4'ü GTT yöntemi önermiştir. Halkın büyük çoğunluğu çevresinden aldığı tavsiyeler doğrultusunda geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını kullanmaya yönelirken, hekimler daha çok doktor tavsiyesi üzerine GTT metotlarına yönelmişlerdir. GTT tutum anketine göre hekimlerin %37,2'si, halkın da %61,4'ü olumlu tutum sergilemektedir. Aralarında tutum açısında anlamlı bir fark saptanmıştır (p:0,000). Sonuçlar: Çalışma sonuçlarımıza göre hekimlerin ve halkın bilgi düzeyi arasında anlamlı bir fark olmakla birlikte halkın doğru bilgilendirilmesi için hekimlerin bu konudaki bilgilerini arttırmaları yararlı olacaktır. Halk ve hekimler arasındaki tutum ve anlayış farkı sebebiyle hekimler, kendilerine başvuran hastaları GTT nin olası yan etkilerine karşı uyarmak durumundadırlar.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of our study is to examine the knowledge and attitudes of physicians and society in Ankara. Materials and Methods: Initially, 10 of the districts of Ankara and hospitals, health institutions and family health centers in these districts were determined by simple random selection (lot) method. Furthermore, the sample selection was completed with a maximum of 20 doctors from each institution. During the interviews with doctors, a maximum of 20 randomly selected people from the citizens at the health institution were interviewed. IBM SPSS (Statistics Program for Social Scientists) 21 (USA) software was used for statistical analysis in order to evaluate the data that obtained in the study and worked with a 95% confidence level. The calculated p value was considered meaningful for