Yeni toplumsal hareketler bağlamında 'Occupy Wall Street halk hareketinin' Türkiye'deki ulusal gazetelerde temsili
New social movements in the context of 'Occupy Wall Street movement of people' representation in national newspapers in Turkey
- Tez No: 616020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN MAVNACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Medya çok önemli bir güçtür; çünkü mal ve hizmetlerin, enformasyonun geniş kitlelere iletir. İşte çok uluslu şirketler 1980'lerde bu gücün farkına vardılar. Dolayısıyla bu güce sahip olmak istediler. Artık medya ile ürettikleri politikalar halka benimsetebilirler, onlara yeni alışkanlıklar kazandırabilirler. Dolayısıyla medya artık onların silahıdır. Sahip olunan bu silahla hem muhaliflerin de sesini keseceklerdir. Bunun içinde medyadaki tekelleşme önemlidir. Artık medyaların başında patronlar vardır, holdingleşmişlerdir artık. Dolayısıyla toplumun her türlü bilgiye ulaşmak için kullandığı, başvurduğu kitle iletişim aracı artık tekeldir. Amerika'da başlayan“Occupy Wall Street”halk hareketinin Türkiye'deki gazetelerde temsilinin incelendiği bu çalışmada da işte medyadaki bu tekelleşmenin, holdingleşmenin etkileri görülmektedir. Medya artık kapitalist sistemin savunucusu konumundadır ve buna zarar verecek olan her türlü faaliyet, eylem zararlıdır, komünisttir, susturulması gerekir. Ve bunun için de bunların kötülenmesi lazımdır. Bunları gören insanlar da sosyal medyadan yararlanmışlardır. Burada organize olmuşlar, haberleşmişlerdir. İşte Amerika'da başlayan bu halk hareketinin Türkiye'deki geleneksel medyada, gazetelerde, işlenişi ise bunu destekler konumdadır. Çünkü Hürriyet, Sabah, Zaman Gazeteleri yaptıkları haberlerle bu ifadelerimizi doğrular haberler ortaya koymuşlardır. Yapılan haberlerin büyük çoğunluğu bu halk hareketinin terörist, antikapitalistler şeklinde sınıflandırıldıkları şeklindedir. Sözcü Gazetesi ise diğer gazetelerin tersine haberlerinde halkın yanında yer almıştır ve bu gerçekleştirdiği haberlerde mağdur insanların haksızlığa uğradıkları vurgulanmıştır. Çünkü ABD'de meydana gelen bu halk hareketinde insanlar devamlı mağdur bırakılmıştır. Devlet sermayeyi kurtarmak için halka yeni vergiler eklemektedir. İnsanlar yükselen faizler yüzünde borçlarını ödeyememektedirler; satın aldıkları evlerine hacizler gelmektedir. Ve bunun gibi sadece ekonomik gerekçeler de yoktur bu halk hareketinde. Çünkü 1999 Seattle'da MAI'ye karşı gerçekleşen halk hareketinde görüldüğü gibi dünyanın farklı yerlerinden, çok farklı kesimlerden insanlar destek için gelmektedir. İşte ilk defa orada görülen bu eğlenceli halk hareketinde mağdur dışlanmış olan herkesimden insan katılabilmektedir. Çünkü bu halk hareketinde merkezi yapılanma yoktur, insanlar ortaklaşa karar alırlar ve bunun uygularlar hep birlikte. Şiddete kesinlikle başvurmazlar. Gösteriler karnaval şeklinde geçmektedir. İşte ABD'de başlayan bu insani ve demokratik halk hareketi hem ABD'deki sermaye tarafından görülmedi, dalga geçildi; hem de Türkiye'deki ana akım gazetelerde görülmedi. Medya toplumsal sorumluluk görevini yerine getirmedi. Tıpkı“Gezi Olayları”nda yaptığı gibi. Siyasi iktidarın hegemonyasının devamını sağlamak için elinden ne geliyorsa yapmıştır. Kapitalist sisteminin devamını sağlamak için, patronların çıkarını gereği, eşit bekçileri vasıtası ile haberlerinde objektiflik ve halkın yanında yer alma, siyasi idareyi denetleme görevini yerine getirmemiştir.
Özet (Çeviri)
The media is a very important power; because goods and services, transmits the information to a wide audience. Here multinational companies have recognized this power in the 1980s. Therefore, they want to have this power. Now you can adopt public policies that are produced by the media, making them new habits. Consequently, the media is now their weapons. Owned this gun will also cut the volume of both opponents. It is important to monopolization of the media. There are now no longer at the beginning of the media bosses have holdings. Therefore, the society uses to achieve all kinds of information, the applicant is no longer the monopoly of the mass media. Started in America“Occupy Wall Street”movement of people in the newspapers in Turkey, this study examined the representation of the monopolization of the media at work, the effects are seen holdings. Media now is the defender of the capitalist system and all kinds of activities that will damage it, the action is harmful, it is a communist, you must be silenced. And has to be vilified for it at them. These are the people who have benefited from the social media. Here are organized, they communicate. Here are the traditional media in this popular movement that began in the United States Turkey, newspapers, and the handling is it supports location. Because Hurriyet, Sabah, Zaman verifies this statement with the news they have demonstrated our news. The majority of these people made the news of the terrorist movement, as they are classified as anti-capitalists. The spokesman for the newspaper took the side of the people in the news Unlike other newspapers and on the news that the victim was emphasized that performs the injustices suffered by the people. Because people in these popular movements that occurred in the US has left permanent victim. State ring adds new taxes to save the capital. People can not pay their debts in the face of rising interest rates; and they buy comes home foreclosures. And just like that there is no economic justification of this popular movement. Because it is seen in the popular movement that took place in 1999 in Seattle against dope as different parts of the world, when it comes to supporting people from many different areas. That's the first time that there was seen marginalized victims can participate in this fun people move people out of everyone. Because there is no central structure in the people's movement, people take joint decisions and implement it together. Certainly başvurmaz to violence. Carnival passes as shown. This humane and democratic people's movement began in the United States was not seen by the capital in both the US, the wave has passed; as well as was seen in the mainstream newspapers in Turkey. Media to fulfill its social responsibility mission. Just“Travel Events”as it did in the. To ensure the continued hegemony of political power do whatever is best. To ensure the continuation of the capitalist system, by the interests of the employer, through equal guardians of objectivity in news and to stand by the people, did not fulfill the political administration supervision.