Kayseri Raşit Efendi Kütüphanesi'ndeki satır arası Kur'an tercümesi 216b-435b (giriş-metin-sözlük-tıpkıbasım)
Inter-linear Qur'an translation in Kayseri Raşit Efendi Library 216b-435b (introduction-text-glossary-facsimile)
- Tez No: 616024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
İslamiyet'in Türkler tarafından benimsenmesinin ardından, yeni dinin kutsal kitabı olan Kur'an'ın Türkçeye çevrilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bunun neticesinde farklı sahalarda birçok tercüme yapılmıştır. Bu tercümeler arasında satır-altı tercümeler ayrı bir yer tutar. Satır arası Kur'an tercümeleri, Türkçenin sözcük türetme gücünü gösteren ve sözcüklere yeni anlam ve görevlerin yüklendiği önemli kaynaklardır. Bu çalışma, Kayseri Raşit Efendi Kütüphanesindeki 26786 numarada kayıtlı Satır arası Kur'an Tercümesi'nin 216b-435b sayfaları arasının Latin alfabesine aktarılması, ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmesi, sözlüğünün oluşturulması ve tıpkıbasımının hazırlanmasından oluşmaktadır. Bu satır arası tercümenin incelenmesiyle Eski Anadolu Türkçesinin söz varlığına ışık tutmak, Türkçenin anlam zenginliğini ortaya koymak ve sözcüklerin yeni anlam ve görevlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışma ortaya konulurken öncelikle metin Latin alfabesine aktarılmış, daha sonra sözcükler ve sözcük grupları bilgisayar ortamında fişlenmiştir. Bu fişlemeden yola çıkılarak sözlük ve giriş bölümleri oluşturulmuştur. Eserin tıpkıbasım bölümü de çalışmanın sonuna eklenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda Eski Anadolu Türkçesinin söz varlığına katkı sağlanmış, dönemin Türkçesinin kavram, nesne ve terimleri karşılamada ne kadar güçlü olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
After the adoption of Islam by the Turks, the Qur'an, the sacred book of the new religion has been needed to be translated into Turkish. As a result of this, many translations were done in different fields. Inter-linear translations holds a special place among these translations. Inter-linear Qur'an translations, showing the power of Turkish language's word derivation and being attributed new meaning and roles to words are important sources. This study consists of transferring inter-linear Qur'an translation's pages between 216b-435b which is registered as 26786 in Kayseri Rasit Efendi Library to the Latin alphabet, being examined in terms of phonology and morphology, the preparation of facsimile and the creation of its glossary. By examining this inter-linear translation, it is intended to shed light on vocabulary of Old Anatolian Turkish, to reveal Turkish's meaning richness and to reveal new meanings and functions of words. In this study, firstly the text has been transferred to Latin alphabet and then words and phrases have been labeled in computer. It has been created glossary and introduction sections by evolving out of this labelling. Facsimile section of work has been included at the end of the study. As a result of this thesis study it has been contributed to the vocabulary of Old Anatolian Turkish and it has been revealed that Turkish of its period was what a strong to meet the concepts, the objects and the terms.