Hizmetkâr liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: Beşiktaş Belediyesi çalışanları üzerinde bir araştırma
The efect of servant leadership on organizational citizenship behavior: A research on the Beşiktaş Municipality employees
- Tez No: 616023
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmetkâr liderlik ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak; örgütsel vatandaşlık davranışının ortaya çıkmasında hizmetkâr liderlik algısının katkısını tanımlamaktır. Yapılan çalışmada, Beşiktaş Belediyesindeki yöneticilerin hizmetkâr liderlik davranışlarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, 147 çalışan üzerinde anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Bu bağlamda hizmetkâr liderlik boyutlarından; vizyon, güçlendirme, alçak gönüllülük ve güvenin çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışlarını olumlu yönde etkilediği, sevgi boyutunun ise olumlu bir etkiye sahip olduğu saptanamamıştır. Hizmetkâr liderliğin alt boyutlarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizi sonucunda hizmetkâr liderlik boyutlarından güven ve alçakgönüllülüğün, örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to identify the contribution of perception of servant leadership in arising organizational citizenship behavior by stating the relationship between servant leadership and organizational citizenship. In the conducted study, datas are acquired by survey method on 147 workers with the purpose of determining the impact of the managers' in Beşiktaş Municipality servant leadership behavior on organizational leadership behavior. In this context, the dimensions of servant leadership such as vision, reinforcement, pudency and trust affect the workers' organizational behavior positively. However, it is not determined that the dimension of love have positiveimpact. Following the regression analysis which has been done with the aim of determining the impact of sub dimensions of servant leadership on organizational citizenship,it has been confirmed that trust and pudency in the servant leadership dimensions affect the organizational citizenship behavior positively.