Tarihi Gaziantep hamam yapıları
Historical Gaziantep bath buildings
  1. Tez No: 616052
  2. Yazar: MELTEM ARARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KARADAYI YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Osmanlı Devleti tarih boyunca sınırlarının ulaştığı her yere birçok eser inşa etmiştir ve bu yapıların birçoğu günümüzde kullanılmakta olup bazıları ise günümüze ulaşamamıştır. Tarihimizi yansıtan bu yapılar arasında hamam yapıları da önemli bir yere sahiptir. Hamam yapıları bir toplumun temizlik anlayışını ve yıkanma kültürünü yansıtmaktadır. Bu yapılar ilk zamanlardan itibaren mimari bir şekillenme göstermiş ve giderek kendi tipolojisini oluşturmuştur. Gaziantep kentinde inşa edilen tarihi hamam yapıları da Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Bu hamamlardan birçoğu günümüzde varlığını ve fonksiyonunu devam ettirmesine rağmen bazı hamamlar yok olmuş ya da başka amaç için kullanılmaktadır. Yukarıda bahsedilen konu doğrultusunda, köklü bir tarihe sahip olan“Gaziantep'in Tarihi Hamam Yapıları”adlı çalışmada Gaziantep kentinde bulunan Osmanlı dönemi hamam yapılarının yapım tarihleri, plan tipolojileri, yapı malzemeleri ve kullanım durumları incelenmiştir. Daha sonra ise Gaziantep'te bulunan tarihi hamam yapıları plan tipolojisi, cephe özellikleri, mekân dağılımları ve örtü sistemleri karşılaştırma yapılarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State has built many buildings. Inside borders throughout history many of these buildings are in use today, some of them are demolished. Among these buildings which reflect our history, the baths have an important place. Bath buildings reflect a society's understanding of cleanliness and bathing culture. These structures have been architectural configuration since the earliest times and have gradually formed their own typology. The historical baths which were built in the city of Gaziantep are one of the most beautiful examples of Ottoman architecture. Many of these baths continue to serve as baths today, some of them have been destroyed or being used for other purposes. Towards subject mentioned above, plan typologies, building materials and their usage were examined in my study of historical baths of Gaziantep which has a long history. In the conclusion section, historical bath buildings in Gaziantep are explained by comparing plan typologies, facade features, spatial distributions and cover systems.