Kritik olmayan hastaların beslenme durumlarının nutrisyonel risk skoru (NRS 2002) ve subjektif global değerlendirme (SGD) yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation on nutritional situations of non-critical patients through nutritional risk screening (NRS 2002) and subjective global assessment (SGD) methods
- Tez No: 616058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma kritik olmayan hastaların beslenme durumlarının NRS 2002 (Nutritional Risk Screening) ve SGD (Subjektif Global Değerlendirme) yöntemleri ile taranması ve değerlendirilmesi amacıyla yaşları 18 ile 92 arasıda değişen 134 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastaların genel özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla anket formu uygulanarak, hastalar NRS 2002 ve SGD yöntemleri ile taranmıştır. Hastaların %55.97'i (75) kadın olup, %44.03'u (59) erkektir. Malnutrisyon varlığı NRS 2002 yöntemine göre %22.4; SGD yöntemine göre ise %35.8 oranında tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with total 134 non-critical patients from 18 to 92 years old for scanning and evaluating their nutritional situations through NRS 2002 (Nutrition Risk Screening) and SGD (Subjective Global Assessment). Survey form was implemented on the patients who were included in the study for defining their general features, health situations and food habits and the patients were scanned through the methods of NRS 2002 and SGD. 55.97% (75) of the patients are women and 44.03% (59) of them are men.