Distal koledok ve ampulla vateri bölgesi lezyonlarının değerlendirilmesinde spiral bilgisayarlı tomografinin yeri ve endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi ile karşılaştırılması
The role of helical computed tomography in the evaluation of distal choledochal and vater of ampulla lesions and its comparison with endoscopic retrograde cholangiopancreatography
- Tez No: 616072
- Danışmanlar: DR. EGE SÜZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Distal koledok ve ampulla vateri bölgesi lezyonu düşünülen olgularda spiral bilgisayarlı tomografi (BT) bulgularını, altın standart olan endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERKP) bulguları ile karşılaştırarak BT'nin tanısal değerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışma grubunu, tıkanma sarılığı tanısı konan ve ERKP planlanan hastalar oluşturmaktadır. Distal koledok ve ampulla vateri bölgesi lezyonu düşünülen hastalara ERKP öncesi BT planlanmıştır. BT'nin, patoloji tespitinde, ERKP ile karşılaştırıldığında, özgüllük ve duyarlılığı hesaplanmıştır. Bulgular: ERKP tetkiki öncesinde, 11 tanesi (%39.2) erkek, 17 tanesi (%60.8) kadın toplam 28 hastaya BT tetkiki yapılmıştır. ERKP'ye alınan 28 hastanın 25 tanesinde (%89.2) tetkik başarılı olmuş, 3 hastada (%10.8) ise başarısızlıkla sonuçlanmıştır. ERKP de 11 (%44) hastada taş, 3 (%12) hastada pankreas karsinomu, 3 (%12) hastada distal koledok tm, 1 (%4) hastada periampüller tm, 1 (%4) hastada geçirilmiş pankreatide bağlı darlık, 1 (%4) hastada malign özellikte darlık saptanmıştır. BT'de ise 8 hastada (%28.8) koledokta taş, 5 hastada (%12) sadece safra yollarında dilatasyon, 1 hastada (%3.6) papilla düzeyinde şüpheli yumuşak doku dansitesi, 1 hastada (%3.6) pankreatit, 1 hastada (%3.6) klatskin tm , 1 hastada (%3.6) safra kesesi tümörü ve koledok invazyonu saptanmıştır. ERKP ve BT yapılan hastaların 3 tanesinde (%12) her iki incelemedede patoloji saptanmamıştır. Tüm olgular dikkate alındığında 25 hastanın 20 tanesinde (%80) ERKP ile patoloji saptanmış olup bu hastaların 11 tanesinde BT ile doğru tanı konulmuştur. Çalışmamızda sensitivite (duyarlılık ) %55, spesifite (özgüllük) % 60 olarak bulunmuştur. Sonuç: BT, pankreatobiliyer sistemin değerlendirilmesinde ERKP'ye yardımcı olabilecek tanısal noninvaziv bir yöntemdir. Ayrıca diğer batın içi organların değerlendirilmesi ve pankreatobiliyer tümörü bulunan hastaların, preoperatif tanısı ve evrelemesinde geniş kapsamlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the diagnostic value of CT by comparing spiral computed tomography (CT) findings with gold standard endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) findings in patients with distal choledochal and ampulla of vater area lesions. Method: The study group is composed of patients diagnosed with obstructive jaundice and ERCP is planned. Pre-ERCP, CT was planned for patients with distal choledochus and ampulla of vater lesions. Specificity and sensitivity of CT have been calculated in pathology detection compared to ERCP. Results: Before ERCP examination, a total of 28 patients, 11 (39.2%) male and 17 (60.8%) female, underwent CT examination. The examination was successful in 25 (89.2%) of 28 patients who were taken to ERCP, and failed in 3 patients (10.8%). Stone in ERCP in 11 (44%) patients, pancreatic carcinoma in 3 (12%) patients, distal choledochal tumor in 3 (12%) patients, periampullar tumor in 1 (4%) patient, stenosis due to pancreatitis in 1 (4%) patient, 1 (4%) patients had malignant stenosis. On CT, 8 patients (28.8%) had choledochal stone, 5 patients (12%) only dilatation of the biliary tract, suspicious soft tissue density in 1 patient (3.6%), pancreatitis in 1 patient (3.6%), 1 patient (3.6%) ) klatskin tm, gall bladder tumor and choledochal invasion were detected in 1 patient (3.6%). No pathology was detected in both of 3 (12%) patients with ERCP and CT. Considering all cases, pathology was found in 20 of 25 patients (80%) with ERCP, and 11 of these patients were diagnosed correctly with CT. In our study, the sensitivity (sensitivity) was 55%, and the specificity (specificity) was 60%. Conclusion: CT is a diagnostic noninvasive method that can assist ERCP in the evaluation of the pancreatobiliary system. In addition, it provides comprehensive information on the evaluation of other abdominal organs and the preoperative diagnosis and staging of patients with pancreatobiliary tumor.