Böbrek yetmezliği olan hastalarda diyalizin retina üzerine etkisinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hemodialysis on retina in patients with renal failure by optical coherence tomography
- Tez No: 616071
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Böbrek Yetmezliği Olan Hastalarda Diyalizin Retina Üzerine Etkisinin Optik Koherens Tomografi İle Değerlendirilmesi Amaç: Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastaların Hemodiyaliz (HD) öncesi ve sonrası RTVue-100 Fourier Domain (FD) Optik Koherens Tomografi (OKT) ile Retina Sinir Lifi Tabakası (RSLT) ve Makula (MM6) kalınlıklarının incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Klinik şefliği tarafından 2010 yılında verilen ve hastanemiz İlaç Dışı Klinik Araştırmalar ve Etik Danışma Kurulu tarafından onaylanması üzerine başlatılan prospektif gözlemsel çalışmamız, Temmuz 2010-Ocak 2010 tarihleri arasında 40'ı erkek, 14'ü kadın olmak üzere toplam 54 hastanın 108 gözü üzerinde yapılmıştır. Çalışma 2 grup hasta üzerinde yürütülmüştür. Birinci grup çalışma grubu olup, Diyabetes Mellitusu (DM) olmayan HD alan SDBY'li 20 hastanın 40 gözünü içermektedir. İkinci grup ise yaş ve cinsiyet açısından çalışma grubu ile uygunluk gösteren kontrol grubu olup 34 hastanın 68 gözünü kapsamaktadır. Hastalar diyaliz öncesi ve sonrası rutin oftalmolojik muayene (Snellen eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, Göz içi basıncı ölçümü, biyomikroskopi ve fundus muayenesi) ve OKT ile RSLK ve makular kalınlık değerleri değerlendirilmiştir. Bütün bu işlemler çalışmanın 1. günü, 1. ayı ve 6. ayı olmak üzere toplam 3 kez yapılmıştır. Ayrıca ilk gün diyaliz öncesi kanda üre, kreatinin, total protein, albumin, Na+, K+, Ca++,P+, hematokrit ve hemoglobin değerleri ile diyaliz sonrası üre, kreatinin ve K+ değerlerine bakılmıştır. Sonuçlar OKT verilerine göre düzenlenmiştir. İstatiksel analiz için t test, eşli t test, ki-kare testi, Pearson korelasyon katsayısı (r), çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık p0.05). Yaş ortalamsı 1. Grupta 37.5 ± 12.2 iken 2. Grupta ise 35.53 ± 13.97 yıldı. Birinci grubun %75'i erkek, %25'i kadındı. İkinci grubun is %73.5'u erkek, %26.5'u kadındı. Hemodiyaliz alan hastaların ilk gün diyaliz öncesi süperior, inferior, nazal ve temporal kadran ve ortalama RSLT kalınlıkları ile yine süperior, inferior, nazal ve temporal kadranlar ile yine 1mm.'lik dairesel makula kalınlıkları kontrol grubu ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Hemodialysis on Retina in Patients with Renal Failure by Optical Coherence Tomography Objectives: To evaluate the thicknesses of retinal nerve fiber layer (RNFL) and macula by fourier-domain (FD) optical coherence tomography (OCT) in nondiabetic patients with end-stage-renal-failure (ESRF) undergoing hemodialysis (HD). Materials and Metods: This study was carried out on 108 eyes of 54 patients, 40 male, 14 female, after the approval of the non-drug ethics committee in Sisli Etfal Training and Research Hospital between July 2010 and January 2010. The study was conducted on 2 groups of patients. Group 1 (study group) composed of 40 eyes of 20 patients without diabetes mellitus (DM) but with ESRF receiving HD. Group 2 (control group) composed of 68 eyes of 34 patients compatible with group 1 in terms of age and gender. All Patients were evaluated by routine ophthalmologic examinations including best corrected visual acuity (BCVA) Snellen chart, Intraocular pressure (IOP), biomicroscopic, funduscopic evaluating before and shortly after HD. However, RNFL and MM6 (6 mm² macular map) thicknesses were measured by a single person by OPTOVUE RTVue (model-RT 100 version 2.0 OCT Fremont, CA, USA) keeping the signal strength index (SSI) >50. RNFL measurements taken at 3.4 mm diameter peripapillary circular area from the center of the optic nerve head were evaluated at totally 5 regions as superior, inferior, nasal, and temporal quadrants and the average. Superior, inferior, temporal, and nasal quadrants of macular thickness measurements were evaluated, based on the average of 1 mm diameter circular central macula (mean macular thickness) and surrounding 3 mm diameter parafoveal area and 6 mm diameter perifoveal area. All these procedures were repeated before and shortly after HD in fist day, first month and sixth month. In addition, blood urea, creatinine, total protein, albumin, sodium (Na+ ), K+ , Ca++, P+ , hematocrit and hemogram were measured on the first day before HD and urea, creatinine and K+ were measured on the same day after HD. T-test, paired sample t-test, chi-square test, pearson correlation coefficient (r), multiple linear regression analysis were used for statistical analysis. The significance level for all tests was considered to be p0.05). The mean age was 37.5 ± 12.2 years in group 1 and 35.53 ± 13.97 years in group 2. 75% of the first group was male and 25% was female. 73.5 % of the second group was male and 26.5% was female.