Türk askeri tarihinde birleşik harekat tecrübesi ve personel uyumu: Birinci Dünya Harbi Kanal Cephesi ve Kore Harbi örnekleri
Multinational operations and personnel rapport in Turkish military history: The examples of Suez Canal operations in the First World War and the Korean War
- Tez No: 616081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi ve Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Birleşik harekât kavramı geçmişten günümüze ortak çıkarlar uğruna hareket etmeyi kapsamakla birlikte modern anlamda çok uluslu operasyonları ifade etmektedir. Bu çerçevede Türk askerî personelinin katılmış olduğu iki birleşik harekât olan Birinci Dünya Harbi ve Kore Harbi incelenmiştir. Bu çalışmada Türk askerî tarihi açısından bu harplerden elde edilen tecrübelere bakılarak dersler çıkarılmaya çalışılmıştır. Böylelikle ileride yapılacak olan birleşik harekât kapsamındaki çok uluslu operasyonların daha uyumlu ve düzgün bir şekilde işlemesi amaçlanmıştır. Çalışma daha ziyade hatıralar üzerinden ilerlemekte olup konu alınan harplerin teferruatlı anlatımına girilmemiştir. Buradaki maksat hatıralar eşliğinde işlenen harekâtın detaylarına inilerek personel temelinde bir inceleme yapmaktır. Çalışmada harp ve harekâta değinmeden önce ilk olarak birleşik harekât kavramının ne olduğu güncel talimnameler ışığında aktarılmıştır. Böylelikle harp ve harekâtın anlatımı esnasında ne gibi kazanımlar yaşanıldığının anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. İlerleyen bölümlerde de Kanal Harekâtı ve Kore Harbi'ne değinilerek Türk askerî personeli tarafından icra edilen birleşik harekât ele alınmıştır. Bu harekâtlar neticesinde elde edilen tecrübeler de“Alınan Dersler”başlığı altında irdelenmiştir. Bunun yanında iki harekât arasında ne gibi benzerlikler olduğuna ve de ne gibi hataların tekerrür ettiğine değinilmiştir. Bunlar yapılırken burada asıl odaklanılan konu askerî alanda yaşanan hadiseler olmuştur. Ancak askerî alanın yanında siyasi arenada yaşanan hadise ve tecrübelere de yer verilmiştir. Böylelikle siyasi hamlelerin askerî sahada ne derece etkili olabildikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Nihai olarak da edinilen tecrübeler neticesinde harekât öncesinde ne gibi hazırlıkların ve planlamaların gerektiği belirtilerek daha iyi bir harekâtın icra edilebilmesi açısından değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Bu ve bunun gibi çalışmaların askerî ve siyasi anlamda kapsayıcılığının artırılarak ilerleyen zaman zarfında Türk askerî personelini birleşik harekât açısından daha ileriye götürebileceğine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concept of“multinational operations”meant fight together for common interest in the past. In modern days, it involves the meaning that fight together with multi nations in one operation. In this frame, two multinational operations which Turkish military personnel were participated examined. These two operations are First World War and the Korean War. Some lessons were taken from the experiences which learnt from these wars by Turkish military personnel. Thus, it is purposed to being more compatible and smooth multinational operations can be organized in future. This thesis is more like based on memories and it is avoided to give operational details in article. The purpose here is to examine the personal relationship with details between multi-cultural personnel's base in these multinational operations. Before the wars and operations are told, the concept of multinational operation was expressed in the light of United States' and NATO's actual field manuals. Hereby, it is tried to ensure that what kind of earnings are learnt by these multinational operations in article's further chapters. In further chapters, the multinational operations which are Suez Canal operation and Korean War operated by Turkish military personnel are handed. Circumstances of these operations, the experiences that received have been examined under the title of“Lessons Learnt”. Besides, what kind of similarities and mistakes between these operations are also be touched. By the way, the real focusing subject is events in military base. However, the events and experience in the political area also processed with military area. Thus, it is tried to show that how political moves effect to military field. Finally, after all experiences taken what kind of preparation and planning should be needed before actual operation is cleared and the evaluations which can cause a better multinational operation is explained. This and kind of this studies can move Turkish military personnel forward on multinational operations in future with rising the interest of military and political area.