İmar rantının oluşumu Yenimahalle ilçesi Susuz mahallesi örneği
Formation of zoning rant Yenimahalle district Susuz neighborhood example
- Tez No: 616082
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz kentine baktığımızda çarpık ve gelişigüzel bir kentleşme görürüz. Bunun nedenini irdelediğimizde kentin çeperinde kalan arazilerin kentin gelişme hızıyla birlikte kentin içinde kalması ve bu arazilerin imar uygulamalarıyla aşırı değerlendiğini görürüz. Bunun sonucunda da arsa sahiplerinin taşınmazlarından büyük bir gelir elde ettiğini ve durumda imar rantını oluşturur. Çalışma bütününde, seçilen örnek alan olan Yenimahalle İlçesi Susuz Mahallesi'ndeki rantın oluşum süreçleri, bilhassa tarım arazilerinin imar uygulamalarıyla gerçekleşen dönüşümlerinin taşınmazın fiyatına nasıl etki ettiğinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Mezkur sebeplerden ötürü imar rantının etki alanı içinde rant kuramları sunulmuştur. Rant ile ilgili perspektif bir bakış açısı verilip, arazi dönüşümünün nasıl gerçekleştiği ve etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Mezkur veriler ışığında Susuz Mahallesinde toprağın ve tarım arazilerinin imar uygulamasına alınarak arsaya dönüştürülmesinin sebepleri sunulmuş ve temelinde yatan sebebin rant olgusu olduğu tespit edilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada tarım arazilerinin rantsal baskıyla karşı karşıya oldukları ispatlanmış ve kentin gelişiminin planlı olarak yapılması için engel teşkil eden bu baskıların tesiriyle vücut bulmuş yerleşimlerin gelişimleri üzerine önemli bir neden olarak da sunulabilir.
Özet (Çeviri)
When we look at today's city, we see a distorted and random urbanization. When we examine the reason for this, we see that the lands remaining on the perimeter of the city remain within the city along with the speed of development of the city and that these lands are over-valued by the zoning practices. As a result, the land owners generate a large income from the immovable properties and in this case constitute the zoning rent. In the whole study, it is aimed to determine the formation processes of rent in Susuz Neighborhood of Yenimahalle District which is the selected sample area, especially how the land transformation in agricultural areas is realized and how this is reflected on the land values. For the stated reasons, rent theories are included in the conceptual framework of land rent. After providing a brief theoretical framework on the subject, it was tried to show how and to what extent the transformation process took place. In line with these studies, the reasons of land use in the Susuz neighborhood and the opening of agricultural areas to the urban land were revealed and it was tried to put forth that the fact of rent was in essence. Thus, this study proves the existence of rent pressure on agricultural areas and can be shown as a powerful factor for the development of the settled settlement with the direction of this pressure which prevents the healthy planning of the city.