Edirne'de pomak halk kültürü
Pomak folk culture in Edirne
  1. Tez No: 616084
  2. Yazar: MERYEM PELİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada, Edirne'de yaşayan Pomakların kültürleri anlatılmaya çalışılmıştır. Öncelikle Pomakların kökenine dair görüşlere değinilmiştir. Fakat konumuz gereği kökenle ilgili bir tez öne sürülmemiştir. Pomakların Balkanlarda yaşadığı yerler, zaman zaman olan göç dalgalarıyla Türkiye'ye gelip yerleşmeleri ve Edirne'de yaşayan Pomakların köy tarihçeleri verilmiştir. Ardından Edirne'de yaşamını sürdüren bu insanların sırasıyla doğum, sünnet, askerlik, evlenme, bayramlar, özel günler, halk inanışları, halk hekimliği, yemekler, kıyafetler, sözel ürünler gibi kültür ögeleri verilmiştir. Kültüre ait her bir öge verilirken bazen günümüz Türk dünyası bazen eski Türk inanışlarıyla benzerliklerine de değinilerek köken konusuna da yardımcı olacağı düşünülmüştür. Bu çalışma Pomaklar üzerine yapılan çalışmaların azlığı sebebi ile bu alana kaynaklık edeceği düşünülerek hazırlanmıştır. Hedeflenen çalışmayla Pomakların karakteristik özelliklerini yansıtan her türlü kültür örnekleri saha araştırması yapılarak toplanmıştır. Bu veriler kaynak kişilerden aldığımız bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. Toplanan veriler ve araştırmalar birleştirilerek konularına göre tasnif edilmiş ve sonuç olarak bu kaynak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to explain the culture of Pomaks living in Edirne. Firstly, the views on the origin of Pomaks were mentioned. However, due to our subject, there is no thesis about the origin. Where the Pomaks live in the Balkans, Pomaks living history village come to Turkey from time to time by waves of immigration and settlement are given in Edirne. Subsequently, cultural elements such as birth, circumcision, military service, marriage, holidays, special days, folk beliefs, folk medicine, meals, clothes, verbal products were given to these people who lived in Edirne. While giving each element of the culture, it is thought that it will also help the issue of origin by mentioning the similarities of today's Turkish world with the old Turkish beliefs. This study was prepared considering the lack of studies on Pomaks. All kinds of culture samples reflecting the characteristic characteristics of Pomaks were collected by field research. This data was prepared in accordance with the information we received from the source persons. The collected data and researches were combined and classified according to their subjects and as a result this resource was put forward.