Gelişmekte olan ülkeler arasındaki ticaret: Türkiye-Hindistan örneği
Trade between developing countries: The case of Turkey-India
- Tez No: 616085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM BASILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret uzun yıllardır Türkiye'nin aleyhinde gelişmektedir. Bunun nedeni ise, düzenli olarak ticaret dengesindeki açığın artış göstermesidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Hindistan'a ihracatının artırılmasına yönelik sektör ve ürün gruplarının iki ülke istatistikleri kullanılarak analizleri yapılmıştır. Analizler yapılırken Uluslararası Ticaret Merkezi (International Trade Center-ITC) bünyesindeki Trade Map, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerinden yararlanılmıştır. GTİP'in 6 haneli alt pozisyonlarında bulunan ihraç potansiyeli yüksek ürün grupları tespit edilerek yorumlanmıştır. Ayrıca iki ülke arasındaki ticari sorunlara değinilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Trade between Turkey and India has been developing against Turkey for many years. This is because the deficit in the trade balance increases regularly. In this study, the sector and product groups aimed at increasing Turkey's exports to India were analyzed using the two countries statistics. The data of the Trade Map within the International Trade Center (ITC), the Turkish Exporters' Assembly (TIM) and the Turkish Statistical Institute (TurkStat) were used during the analysis. The product group with high export potential in HS code 6 digit sub-headings were identified and interpreted. In addition, proposals were made to mention trade problems between the two countries.