Free media and dictatorial state in Pakistan: Social responsibility theory and musharraf-era pakistan media
Pakistan'da özgür medya ve diktatör devlet sosyal sorumluluk teorisi ve musarraf dönemi Pakistan medyası
- Tez No: 616086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1999'da Pervez Müşerref'in Pakistan'da iktidara gelmesinden hemen sonra, ülke ABD'nin liderliğindeki Afganistan'daki savaşa karıştı. 2007 yılında istifasına kadar süren Müşerref'in yönetimi, Pakistan'da medyanın çoğaldığını gördü. Kuralının başlangıcında Müşerref Pakistan'da medya için benzeri görülmemiş bir liberalleşme süreci başlattı. Ne yazık ki Müşerref'in kuralı sona erdiğinde (2007), Pakistan derin politik kriz, dini şiddet ve terörizme yakalandı ve bu da onu kendi liberalleşme politikalarını tersine çevirmeye zorladı ve sonuç olarak medyadaki vidaları sıktı. Böylece, bu Pakistan'da yaklaşmakta olan bir çelişki olarak kaldı: basın özgürlüğünün sembolü olmaktan diktatörlük durumuna geçmeye. Müşerref'in medya karşısında çelişkili pozisyonuna yol açan koşullar açıklanmıyor. Pakistan gibi az gelişmiş sömürge sonrası toplumda etnik, kültürel ve mezhep gibi birden fazla fay hattı vardır. Bununla birlikte, uçucu mahalleler ve Pakistan'ın Soğuk Savaş'tan bu yana parçası olduğu küresel savaşlar gibi dış faktörler de var. Dolayısıyla, devlet ve ulus arasındaki ilişki kalıcıdır ve ülke her zaman patlak tuğlasındadır. Böyle bir ortamda, basının rolünü incelemeye yönelik yaklaşımın nüanslı olması gerekir. Dolayısıyla Müşerref'in basın özgürlüğü konusundaki çelişkili konumları bu bağlamda incelenmelidir. Bu nedenle, bu çalışma hem Otoriter hem de Liberter basın özgürlüğünün içeriğine odaklanmayı amaçlamaktadır ve postülasyonları medyanın sorumlu bir şekilde kullanılmasının sosyal istikrar ve gelişime katkıda bulunabileceğini öne süren Sosyal Sorumluluk Teorisinin savunulmasını savunmaktadır. Bu, zayıf devlet kurumlarına ve liberal basın özgürlüğü kavramlarına sahip toplumların, devlet ve toplum arasındaki gerilimin artmasına katkıda bulundukları ve aynı şekilde medyanın otoriter kontrolünün toplumun diktatör olarak bastırılmasına izin verdiği için zararlı olabileceğini savunuyor. Çalışma, Müşerref'in çökme kuralının son altı ayında Pakistan'da en yüksek popülerliğe sahip olan iki medya kuruluşu Geo ve Nation'ın söylem analizini içeriyor.
Özet (Çeviri)
Immediately after Pervez Musharraf took power in Pakistan in 1999, the country saw itself tangled in the United States-led war in Afghanistan. Musharraf's rule, which lasted until his resignation in 2007, the period saw a proliferation of media in Pakistan. At the beginning of his, rule Musharraf initiated an unprecedented liberalization process for media in Pakistan. Unfortunately, by the time Musharraf's rule reached towards an end (2007), Pakistan was caught in deep political crisis, religious violence, and terrorism which forced him to reverse his own policies of liberalization and as a result, he tightened the screws on media. Thus, this remained an impending contradiction in Pakistan: from being a symbol of press freedom to assuming dictatorial status. The circumstances that led to Musharraf's contradictory position vis-a-vis media remain unexplained. In the underdeveloped post-colonial society like Pakistan which has multiple fault-lines such as ethnic, cultural and sectarian running through it. Coupled with this are the external factors such as volatile neighborhoods and the global wars that Pakistan has been part of since the Cold War. Thus, the relationship between state and nation remains in perpetual and the country is always at the brick of implosion. In such an environment, the approach to examining the role of the press requires to be nuanced. Thus, Musharraf's contradictory positions on press freedom must be examined in this context. Therefore, this study is aimed at focusing on the contentions of both Authoritarian and Libertarian press freedom and argues in defense of Social Responsibility Theory whose postulations suggest that responsible use of media can contribute to social stability and development. This argues that the societies with weak state institutions and liberal notions of press freedom can be detrimental as they contribute to the escalation of tension between state and society and in the same way Authoritarian control of media allows dictatorial suppression of the society. The study involves discourse analysis of two media outlets, Geo and Nation, which had the highest popularity in Pakistan during the last six months of Musharraf's crumbling rule.