Hemşirelerde çalışma yaşam kalitesi (İstanbul'da bir özel hastane örneği)
Working quality of life of nurses (an example of a private hospital in İstanbul
- Tez No: 616092
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZ HEMŞİRELERDE ÇALIŞMA YAŞAM KALİTESİ Çalışma hayatında, bir özel hastane hemşireleri örneğinde çalışma yaşam kalitesinin incelenmesi sosyal değişmelerin anlaşılması bakımından önem taşır. Söz konusu husus bu çalışmada hem teorik (tarihçi metod) hem alan araştırması (anket tekniği) ile ele alındı. Günümüz toplumunda yaşam kalitesi giderek daha büyük bir önem taşımaktadır. Ücretli çalışmanın yaygınlığı çalışma yaşam kalitesini önemli kılan ve gündemde tutan bir olgudur. Yaşam kalitesinin unsurları, çalışma yaşam kalitesi söz konusu olduğunda çalışma ortamından kaynaklanan farklılıklar taşır. Hemşirelerde çalışma yaşam kalitesi çalışma ortamının hata kabul etmez ve stresli oluşundan etkilenmektedir. Çalışma yaşam kalitesi unsurlarından fiziksel faktörlerin uygunluğu, çalışma ortamının rahat ve güvenli olması ve hemşirelerin işlerini kolaylaştırması açısından araç ve gereçlerin ergonomik olması gerekmektedir. Ayrıca, çalışma ortamında birimlere uygun olan koruyucu önlemler alınması, hemşireleri olabilecek iş kazalarından ve yaralanmalardan korumaktadır. Hemşirelerin çalışma ortamında becerilerini geliştirmesi, bilgi ve deneyimlerini iş ortamının değişen koşullarında hayata geçirmesi önem taşımaktadır. Kendi fikir ve çalışma yöntemlerini işlerini yaparken kullanabilen hemşirelerin çalışma yaşam kaliteleri de yüksek olacaktır. Çalışılan kurumda hemşirelere, sürekli gelişim ve iyileşme fırsatı verilmesi kişisel gelişim açısından önem taşımaktadır. Kendini geliştiren kalifiye hemşireler kurumun yararına çalışacak ve aidiyet duygusu yüksek olacaktır. Kurumun yönetim tarzı hemşirelerin çalışma yaşam kalitesini etkilemektedir. Çağdaş örgütlerin yönetim anlayışıyla yürütülen ve yatay bir örgütlenme yapısı olan kurumlardaki hemşireler kendilerini daha rahat ve mutlu hissetmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WORKING QUALITY OF LIFE OF NURSES Evaluating the quality of life in working life of a private hospital's nurses is an important issue to understand the social changes. The mentioned issue is undertaken with theoretical (historical method) and also with field study (survey technique). Quality of life is becoming more important for the present day public. Because paid work is widespread, working quality of life is also gaining importance and is on the agenda of the day. Elements of quality of life carry differences originating from the working place when dealing with working quality of life. Working quality of life of nurses is influenced by the working places atmosphere which decline mistakes and is stressful. Some of the elements of working quality of life; Physical factors should be appropiate, working enviroment should be quiet and safe and equipments should be ergonomic in order to make things smooth for nurses. Additionally to these, appropiate protective measures in working places should be arranged and thanks to this nurses should be protected from work accidents and occupational injuries. Nurses should improve their skills and implement their knowledge and experience in the varying conditions of the working enviroment. Their working quality of life will be of high standard when they use their own ideas and methodology. In the related institution nurses are given the chance of continuously development and improvement which are important in personal development. Qualified nurses who improve their skills will work for the good of their hospital and the state of belonging will be high. The method of management in their institution is affecting the working quality of life of the nurses. They feel free and happy when the institution is managed with modern mentality and the organization structure is not too hierarchic (line management).