Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determining the life quality of nurses working inchildren's clinics
  1. Tez No: 660327
  2. Yazar: FEYZANUR POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin mesleki yaşam kalitesini belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da özel bir üniversite hastanesinin çocuk kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 91 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından oluşturulan Anket Formu ve Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sayısal değer, yüzdelik oran, ortalama değer, korelasyon analizi, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan çocuk kliniklerinde çalışan hemşireler için Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeğinin Merhamet Memnuniyeti Alt Boyutu puan ortalaması 38.12±7.45, Tükenmişlik Alt Boyutu puan ortalaması 25.53±5.18, Merhamet Yorgunluğu Alt Boyutu puan ortalaması 24.33±5.63'tür. Çalışma hayatından memnun olan hemşireler, kısmen memnun olan ve memnun olmayan hemşirelere göre daha yüksek merhamet memnuniyeti düzeyine sahiptir. Deneyim süresi 5-10 yıl arasında olan hemşirelerin daha fazla ya da daha az deneyim sahibi meslektaşlarına göre daha fazla merhamet yorgunluğu yaşadığı belirlenmiştir. Bebek bakım odasında çalışan hemşirelerin diğerlerine göre tükenmişlik düzeylerinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Merhamet yorgunluğu, medeni duruma göre farklılık göstermektedir. Evli hemşirelerin merhamet yorgunluğu bekar hemşirelere göre daha yüksektir. Araştırmaya katılan hemşireler arasında pediatrik kemik iliği ünitesinde çalışan hemşirelerin merhamet memnuniyeti düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin çocuk ölümleri ile karşılaştıklarında, duygusal yönden olumsuz etkilenirken, tecrübe kazanma yönüyle olumlu etkilendikleri belirlenmiştir. Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin mesleki yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri iyileştirmeye yardımcı olmak için bu konu hakkında daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive type to determine the professional life quality of nurses working in pediatric clinics. The sample of the study consists of 91 nurses who work in pediatric clinics of a private university hospital in Istanbul and agree to participate in the study. The data of the study were collected using the Questionnaire Form created by the researchers and Professional Quality of life (PROQOL). The data obtained from the research were evaluated using numerical value, percentage ratio, mean value, correlation analysis, Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests. For the nurses working in pediatric clinics participating in the study, the mean score of the Professional Quality of Life Scale's Compassion Satisfaction Sub-dimension is 38.12 ± 7.45, the Burnout Sub-Dimension average score is 25.53 ± 5.18, and the Compassion Fatigue Sub-Dimension average is 24.33 ± 5.63. Nurses who are satisfied with their working life have a higher level of compassion satisfaction than nurses who are partially satisfied and dissatisfied. It has been determined that nurses with 5-10 years of experience have more compassion fatigue than their colleagues with more or less experience. It was found that the burnout levels of the nurses working in the baby care room were higher than the others. Compassion fatigue differs according to marital status. Compassion fatigue of married nurses is higher than single nurses. It was concluded that among the nurses participating in the study, the compassion satisfaction levels of the nurses working in the pediatric bone marrow unit were high. It was determined that nurses working in pediatric clinics were affected emotionally negatively when they encountered child deaths, but positively affected by gaining experience.