İnsan kaynakları uygulamalarının örgütsel adalet algısına etkisine yönelik inşaat sektöründe bir araştırma
Human resource managment practices and the relation of organizational justice perception: an application in the construction industry
  1. Tez No: 616107
  2. Yazar: DİLEK YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde artan rekabet koşullarında örgütler, ayakta kalabilmek için giderek daha nitelikli insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Örgütlerde çalışanlara nasıl davranıldığı problemi, onların başta adalet algıları olmak üzere bağlılık, güven, isteklendirme, performans gibi birçok çalışanın tutum ve davranışını etkilemektedir. Örgütlerde herhangi bir insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamasından kaynaklı adaletsizlik algılamaları sonucunda çalışanlar, kurumlarında çalışma isteklerinde ve başarılarında azalmalarla birlikte; kurumlarına olan güven ve bağlılıklarını yitirebilmektedir. Çalışanlar, algıladıkları adaletsizlik durumunun şiddetine göre kurumlarına ve organizasyon şemasında yer alan tüm çalışanlara karşı olumsuz bir tutum geliştirebilmektedirler. Bu nedenle örgütlerde insan kaynakları uygulamalarının verimli ve etkin bir şekilde işlemesi ve aynı zamanda tüm İKY uygulamalarının, çalışanların örgütsel adalet algılarını destekler nitelikte tasarlanması ve yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel adalet algısına etkisi ve aralarında bir ilişki olup olmadığı ortaya konulmuştur. Bu bağlamda çalışmanın birinci aşamasında öncelikle örgütsel adalet algısı kavramına, bu kavramın gelişim sürecine ve bu kavramın boyutlarına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında İKY'nin tarihsel gelişiminden, ilkelerinden ve fonksiyonlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkiyi ve İKY'nin örgütsel adalet üzerinde etkisi olup olmadığını saptamak üzere Kocaeli'de inşaat sektöründe çalışan 190 kişi ile gerçekleştirilen yüz yüze anket çalışmasına ilişkin analizlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive conditions, organizations need qualified workforce more and more to survive. The problem of how employees are treated in organizations affects the attitude and behavior of many employees, especially their perception of justice, loyalty, trust, motivation, and performance. Because of perceived injustice arising from any human resource management (HRM) application in organizations, employees may lose their trust and loyalty to their organizations along with decreases in their desire to work and success in their organizations. Employees can develop a negative attitude towards their organizations and all employees in the organizational chart according to the severity of their perceived injustice. For this reason, it is necessary for the human resources applications to function efficiently and effectively in organizations and at the same time, the design and execution of all HRM applications should be in a way that support employees' perception of organizational justice.In this study, the impact of HRM applications on organizational justice perception and the relationship between them is revealed. In this context, in the first stage of the study, firstly the concept of organizational justice perception, the development process of the concept and the classification of the concept are mentioned. In the second stage of the study, historical development, principles and functions of HRM are mentioned. In the third part of the study, analysis of a face-to-face survey which was conducted with 190 people working in the construction industry in order to reveal the relationship between the perception of organizational justice of HRM applications are stated.