Kayseri İl Emniyet Müdürlüğünde Görevli Polislerin İş Yaşamında Yalnızlık Düzeyleri
The Levels of Loneliness at Work of the Police Officers for Kayseri City Police Department
- Tez No: 616106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polislerin iş yaşamındaki yalnızlık düzeylerinin; cinsiyet, rütbe, çalıştığı birim, eğitim durumu ve meslekte çalıştığı süre değişkenleri açısından farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu ve işyerinde yalnızlık ölçeğinden oluşan anket formu; Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan 831 polise uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda polislerin iş yaşamında yalnızlık düzeylerinin sadece çalıştıkları birimlere göre farklılaştığı, cinsiyet, rütbe, eğitim durumu ve meslekte çalışma süresi değişkenlerine göre polislerin iş yaşamındaki yalnızlık düzeylerinde farklılaşma olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine whether the level of loneliness in workplace of the police officers at the police headquarters in Kayseri differs in terms of gender, rank, where they work, educational status, and the length of employment variables. The questionnaire consisting of personal information form and the loneliness in workplace scale has been gathered from a number of 831 police officers at the police headquarters in Kayseri. The data obtained from the questionnaire through SPSS 17.0 package program was analyzed. Mann-Whitney and Kruskal - Wallis tests were utilized in the evaluation of the data. As a result, the level of loneliness in workplace of the police officers at the police headquarters in Kayseri has been shown only to differ according to where they work, but not according to gender, rank, educational status and length of employment variables.