6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında abonelik sözleşmeleri
Subscription agreements under the Law on the Consumer Protection of 6502
- Tez No: 616126
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın konusu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında Abonelik Sözleşmeleridir. Temel olarak 6502 sayılı TKHK' unun abonelik sözleşmeleri kapsamında getirmiş olduğu yenilikler hedeflenmiştir ve araştırılmıştır. Öncelikli olarak Avrupa Birliğinde abonelik sözleşmesi ile ilgili olan gelişmelere ve Türk Hukukunda abonelik sözleşmeleri ile ilgili gelişmelere ve Türk Hukukunda abonelik sözleşmeleri ile ilgili düzenlemelere yer verilmiştir. Ayrıca abonelik sözleşmelerinin amacı, kapsamı, unsurları, hukuki niteliği, türleri hakkında bilgi verilmiştir. Abonelik sözleşmeleri ile ilgili mağduriyetlerin önlenmesi için 6502 sayılı TKHK 52. maddesi abonelik sözleşmeleri kapsamında yapılan düzenlemelere yer verilmekle birlikte tüketicinin bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Subscription Agreements within the scope of the Law No. 6502 on Consumer Protection. Mainly, the innovations brought by TKHK numbered 6502 within the scope of subscription agreements were targeted and researched. Firstly, the developments related to the subscription agreement in the European Union and the developments related to the subscription agreements in Turkish Law and the developments related to the subscription agreements in the Turkish Law are mentioned. In addition, information about the purpose, scope, elements, legal nature and types of subscription agreements were given. In order to prevent the grievances related to subscription agreements, the regulations made within the scope of the subscription agreements of Article 52 of TKHK numbered 6502 are included, but it is aimed to raise the awareness of the consumers.