Elektrik piyasası perakende satış sözleşmeleri
Electricity market retail sales contracts
- Tez No: 921803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Elektrik piyasasında yaşanan teknolojik gelişmeler, elektrik enerjisinin hemen hemen her alanda ve sektörde kullanılabilir bir hal almasına sebep olmuştur. Elektrik enerjisinin her alanda zaruri ihtiyaç haline gelmesi ve temel yaşam gereksinimi taşıması elektrik iletim dağıtım ve üretiminin kamu hizmeti olarak nitelendirilmesini sağlamıştır. Kamu hizmeti özelliği sebebiyle elektrik piyasası uzun yıllar devlet tekelinde faaliyet yürütmüştür. Zamanla elektriğe duyulan talebin artması, üretim faaliyetinin yüksek maliyetler gerektirmesi, ekonomide yaşanan gelişmeler elektrik piyasasının rekabete ve özel piyasaya açılmasını sağlamıştır. Özel Hukukun temel taşı sözleşmelerdir. Sözleşmeler kuruluş türlerine, taraflarına, amaçlarına, hak ve sorumlulukların yüklenilmesine göre çeşitlilik gösterirler. Elektrik enerjisinin her alanda kullanılır hale gelmesi ve özel piyasanın bir parçası olması piyasadaki sözleşme türlerinin artmasını ve yaygınlaşmasını da beraberinde getirmiştir Bu sözleşmelerden birisi de tüketicilerin elektrik enerjisi tedarik ederken yaptıkları perakende satış sözleşmeleridir. Bu sözleşmeler, bazı şartları taşıdığı durumlarda 6502 sayılı Kanun kapsamında abonelik sözleşmeleri olarak nitelendirilse de elektrik piyasasının kendine has yapısı gereği farklı özelliklere de sahiptir. Bu kapsamda çalışmamızda perakende satış sözleşmesi, elektrik enerji piyasasındaki mevzuatlar ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve genel hükümler kapsamında ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde perakende satış sözleşmelerinin elektrik piyasasına özgü bir sözleşme türü olması nedeni ile öncelikle elektrik piyasasına genel bir bakış ile piyasaya dair genel bilgilere değinilmiştir. İkinci bölümde perakende satış sözleşmesine ilişkin temel bilgiler anlatılarak sözleşmenin içeriği, tarafları ve sona erme şekillerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise perakende satış sözleşmesinin taraflara yüklediği yükümlülükler ve sahip olunan haklar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the electricity market have led to the fact that electric energy has become available in almost every field and sector. The fact that electrical energy has become a necessary need in every field and carries a basic life requirement has enabled the transmission, distribution and production of electricity to be characterized as a public service. Due to the public service feature, the electricity market has been operating under the state monopoly for many years. Over time, the increasing demand for electricity, the fact that the production activity requires high costs, and the developments in the economy have enabled the opening of the electricity market to competition and the private market. The cornerstone of private Law is contracts. Contracts vary according to the types of organizations, parties, purposes, obligations of rights and responsibilities. The fact that electrical energy has become used in every field and is part of the private market has also brought about an increase and spread of contract types in the market. One of these contracts is the retail sales contracts that consumers make when supplying electrical energy. Although these contracts are classified as subscription contracts within the scope of Law No. 6502 in cases where they meet certain conditions, they also have different characteristics due to the unique structure of the electricity market. In this context, in our study, retail sales contracts were tried to be examined by considering the retail sales contract within the scope of the legislations in the electricity and energy market, as well as the Laws and general provisions on Consumer Protection. Our study consists of three parts. In the first part, due to the fact that retail sales contracts are a type of contract specific to the electricity market, first of all, general information about the electricity market is mentioned with an overview of the electricity market. In the second part, basic information about the retail sales contract is explained and the content, parties and termination forms of the contract are included. In the third and last section, the obligations imposed on the parties by the retail sales contract and the rights owned have been tried to be explained.