Akut pankreatitde P dalga dispersiyonu
The P-wave dispersion in acute pancreatitis
  1. Tez No: 616127
  2. Yazar: ASLI BÜYÜKKUŞCU
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç akut pankreatit tanısı alan hastaların elektrokardiyografi kayıtlarındaki P dalga dispersiyonunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde Temmuz 2018 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında akut pankreatit tanısı konulup tedavi ve takibi yapılan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmadaki hastaların ortalama yaşı 43,2±12,5 (dağılım; 19-60) yıl idi. Takip süremiz 2 ay idi. Hastaların 26'sı (%52) erkek, 24‟ü (%48) ise kadındı. Hastaların ortalama kilosu 79,2±13 (dağılım 50-127) kg idi. Hastaların ortalama boyu 1,68±23,1 (dağılım 1.54-1.85) m idi. Hastaların ortalama vücut kitle indeksi 27,8±4,7 (dağılım 17,3-37,1) kg/m² idi. Akut pankreatit tanısı fizik muayene, laboratuar ve görüntüleme yöntemleriyle konuldu. Çalışmaya girmeyi kabul etmiş, 18-60 yaş arası; tanı, tedavi ve takibi hastanemizde yapılan, ikinci ay kontrollerinde tam iyileşme elde edilmiş hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara akut pankreatit tanısı anında ve tedavi sonrası 2. ay kontrollerinde 12 derivasyonlu EKG cihazı ile maksimum P dalga süresi ve minimum P dalga süresi ms cinsinden ölçüldü. P max. ve P min. süreleri arasındaki fark P dalga dispersiyon olarak hesaplandı. Hastaların tanı anında ve son kontrollerindeki P max. ve P dalga dispersiyon değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Akut pankreatit atağı sırasında P dalga maksimum süresi 98,7 ±11,4 (60-120) ms ve P dalga dispersiyonu 41,5 ±9,1 (30-60) ms iken, atak sonrası 2. ay kontrollerinde P maksimum süresi 94,1±11,5 (60-110) ms ve P dalga dispersiyonu 37,5±9,3 (20-60) ms idi. P max süresi (p=0,020 ) ve PDD (p=0,003 ) akut pankreatit atağı sırasında iyileşme sonrası kontrole göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Çıkarımlar: Akut pankreatitli hastalarda P dalga dispersiyonu, tedavi sonrası ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede uzamış bulundu. Akut pankreatit hastaları, uzamış P dalga dispersiyonu nedeniyle daha yüksek atrial aritmi olasılığına sahip olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate P-wave dispersion (PWD) in the electrocardiography (ECG) records of patients diagnosed with acute pancreatitis (AP). Method: Between July 2018 and July 2019, 50 patients who underwent treatment acute pancreatitis in our hospital were evaluated prospectively. Fifty acute pancreatitis patients were included in this study. A diagnosis of acute pancreatitis was established through patient histories, physical examinations, laboratory findings and typical radiological findings. 26 of the patients were male (52%) and 24 were female (48%). The mean age of the patients was 43,2±12,5 (range 19-60). The mean follow up period was 2 months. The mean weight of the patients was 79.2 ± 13 (range 50-127) kg. The mean length of the patients was 1.68 ± 23.1 (range 1.54-1.85) m. The mean body mass index of the patients was 27.8 ± 4.7 (range 17.3-37.1) kg / m². The P wave is the last positive deflection before the QRS complex and the duration between the first and last point of this positive deflection is known as P wave duration. PWD is defined as the difference between the maximum and minimum Pwave durations in 12 leads of surface ECG. ECGs were evaluated three times by two authors. P max. and PWD were compared between the ECG records of the patients who have been diagnosed with AP and after treatment in same patients. Results: Maximum P wave durations and PWD were significantly higher in patients with acut pancreatitis (98,7 ±11,4 ms versus 94,1±11,5 ms, p=0,020; 41,5 ±9,1 ms versus 37,5±9,3 ms; p=0,003 respectively). Conclusion: PWD in the patients with acute pancreatitis was found to be significantly prolonged in comparison with before treatment. AP patients may have a higher likelihood of arrhythmias due to prolonged PWD.