Yan dalda ester taşıyan bir metakrilat polimerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of a new methacrylate polymers having pendant esters
  1. Tez No: 616156
  2. Yazar: HATİCE AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın ilk basamağında metil-4-hidroksi benzoat bileşiği, kloroasetil klorür ile potasyum karbonat varlığında CH3CN çözücüsünde, 70-80°C'de etkileştirilerek Metil 4-(2-kloroasetoksi) benzoat elde edildi. Daha sonra bu bileşik sodyum metakrilat ile asetonitril çözücüsünde 80°C'de etkileştirilerek yer değiştirme tepkimeleri yardımıyla Metil-4-{[(metakriloiloksi)asetil]oksi}benzoat (MMOAB) monomeri sentezlendi ve karakterize edildi. Daha sonra MMOAB monomerinin homopolimeri, cam ampul içerisinde, azot atmosferi altında, azobisizobütironitril (AIBN) başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsünde 65°C sıcaklıkta sentezlendi. Glisidil metakriklat (GMA) ve MMOAB monomerleri, AIBN başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsü varlığında 65°C sıcaklıkta kopolimerleri sentezlendi. Monomerin, homopolimerin ve kopolimerlerin yapıları, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Kopolimerdeki monomer bileşimi 1H-NMR analiz ile belirlendi. Homopolimer ve kopolimerlerin termal davranışları, termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) yöntemleri kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the first step of this study, methyl-4-hydroxy benzoate compound was reacted in the presence of chloroacetyl chloride and potassium carbonate in CH3CN solvent at 70-80°C to give methyl 4-(2-chloroacetoxy)benzoate. This compound was then reacted with sodium methacrylate in acetonitrile solvent at 80°C and the methyl-4-{[(methacryloyloxy)acetyl]oxy}benzoate (MMOAB) monomer was synthesized and characterized by displacement reactions. Homopolymer of MMOAB monomer was then synthesized in a glass bulb under nitrogen atmosphere with azobisisobutyronitrile (AIBN) initiator at a temperature of 65°C in a 1,4-dioxane solvent. Copolymers of glycidyl methacrylate (GMA) with MMOAB monomersby AIBN initiator in the presence of 1,4-dioxane solvent at 65°C were synthesized. The structures of the monomers, homopolymers and copolymers were characterized by using IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. The monomer structure in copolymer was determined by 1H-NMR analysis. The thermal behaviors of homopolymers and copolymers were determined by using thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) methods.