Türkiye'de Astragalus L. cinsi içerisinde yer alan dört seksiyona ait karyotip analizleri
Karyotype analysis of the four sections belonging to genus Astragalus L. (fabaceae) in Turkey
- Tez No: 616155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MARTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren Astragalus L. cinsine ait ülkemizde farklı lokalitelerde yetişen Macrophyllium Bunge (6 takson), Hymenostegis Bunge (15 takson), Poterion Bunge (2 takson) ve Anthylloidei DC. (10 takson) seksiyonlarına ait taksonların Karyotip Analizleri Görüntü Analiz Sistemi (Bs200Pro) aracılığı ile belirlenmiş ve elde edilen sitogenetik veriler sistematik açıdan değerlendirilmiştir. Macrophyllium seksiyonunda somatik kromozom sayıları; Astragalus oleaefolius, A. dipodurus, A. cephalotes ve A. yukselii'de 2n=16, A. longifolius'da 2n=32 ve A isauricus'da 2n=48 olarak tespit edildi. Hymenostegis seksiyonunda somatik kromozom sayıları; Astragalus zohrabi, A. sosnowskyi, A. velenovskyi, A. laguriformis ve A. uraniolimneus'da 2n=16, A. hymenocystis subsp. confiniorum'da 2n=18, A. lagopoides, A. hirticalyx, A. vaginans, A. gueruenensis, A. ciloensis' de 2n=48 olarak tespit edildi. Anthylloidei seksiyonunda somatik kromozom sayıları; Astragalus szowitsii, A. ermineus, A. zederbaueri, A. anthylloides, A. halicacabus, A. chardinii ve A. wagneri'de 2n=16, A. surugensis türünde ise 2n=48 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, karyotype analysis of some taxa, grown in different localities of our country, belonging to Macrophyllium Bunge (6 taxa), Hymenostegis Bunge (15 taxa), Poterion Bunge (2 taxa) and Anthylloide DC.(10 taxa) sections of the genus Astragalus L. naturally distributed in Turkey have been described by Image Analysis System (Bs200Pro) and cytogenetic data obtained was evaluated with respect to systematic. The following somatic chromosome numbers were found for Macrophyllum sections; Astragalus oleaefolius, A. dipodurus, A. cephalotes and A. yukselii 2n=16, A. longifolius 2n=32 and A. isauricus 2n=48, for Hymenostegis sections; Astragalus zohrabi, A. sosnowskyi, A. velenovskyi, A. laguriformis and A. uraniolimneus 2n=16, A. hymenocystis 2n=18, A. lagopoides, A. hirticalyx, A. vaginans, A. gueruenensis, A. ciloensis 2n=48 and for Anthylloidei sections; Astragalus szowitsii, A. ermineus, A. zederbaueri, A. anthylloides, A. halicacabus, A. chardinii and A. wagneri 2n=16, A. surugensis 2n=48.