İki farklı sistem ile elde edilmiş trombositten zengin fibrin örneklerinin büyüme faktörleri salınımı açısından karşılaştırılması
The comparison of growth factor release pattern of two different platelet-rich fibrin systems
- Tez No: 616177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE YAPRAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Trombosit konsantreleri günümüz diş hekimliğinde yaygın olarak uygulanan ürünler arasındadır. Trombositten zengin fibrin (Platelet-rich fibrin-PRF) ortaya koyduğu çeşitli avantajlar nedeni ile en çok kullanılan trombosit konsantrelerindendir. PRF hazırlanış protokolü herkese açık olup, farklı marka santrifüj cihazı ve kan alma tüpleri kullanılarak belirtilen santrifüj parametreleri kullanılarak elde edilebilir. Literatürde, bazı araştırmacılar tarafından ticari bir marka olarak satılan L-PRFTM sisteminin bazı yönlerden üstün olduğunu rapor eden çalışmalar mevcuttur. L-PRFTM sistemi ile elde edilen PRF örneklerini, başka marka santrifüj cihazı ve kan alma tüpleri kullanılarak hazırlanan PRF örnekleri ile kıyaslayan çalışmalar sınırlıdır. Bu uzmanlık tez çalışmamızın amacı, L-PRFTM sistemi ile elde edilen PRF örneklerini, Hettich Mikro 22R markalı santrifüj cihazı ve BD Vacutainer marka kan alma tüpleri ile elde edilen PRF örnekleri ile bazı büyüme faktörlerinin in vitro salınımı açısından karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla, sistemik olarak sağlıklı 12 gönüllüden elde edilen kan örneklerinden hem L-PRFTM sistemi ile (test grubu) hem de diğer marka cihaz ve malzemeler (kontrol grubu) kullanılarak hazırlanan PRF örnekleri elde edildi. Örnekler membran haline getirildikten sonra 4 ml Dulbecco'nun Modifiye Eagle Besiyeri (DMEM) bulunan falkon tüplere aktarılarak 1., 24. ve 72. saatlerdeki transforme edici büyüme faktörü β, trombosit kaynaklı büyüme faktörü ve vasküler endotelyal büyüme faktörü salınımları açısından ELISA yöntemi kullanılarak karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, hiçbir zaman diliminde incelenen büyüme faktörlerinin salınımı açısından farklı cihaz ve malzemeler kullanılarak hazırlanan PRF tipleri açısından fark bulunamamıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında; L-PRFTM sistemi ile elde edilen PRF örneklerinin, Hettich Mikro 22R marka santrifüj cihazı ve BD Vacutainer marka kan alma tüpleri ile elde edilen PRF örneklerine göre, çeşitli büyüme faktörlerinin in vitro salınımı açısından üstünlüğü olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the biomaterials used in dental practice, platelet concentrates became popular in recent decades. Platelet-rich fibrin (PRF) is frequently used due to its clinical advantages. PRF preperation procedure is an open-acces protocol which can be conducted using different centrifuge devices and blood collection tubes. In the literature, some researchers reported the superiority of a commerically available PRF preperation system, L-PRFTM, within varios aspects. There are limited studies comparing the quality of samples obtained by L-PRFTM system with PRF samples prepared with other equipments which are used in laboratory routine. The aim of this thesis was to compare L-PRFTM system with Hettich Mikro 22R centrifuge device and BD Vacutainer blood tubes in terms of in vitro release levels of some growth factors. Accordingly, PRF samples were preperad using L-PRFTM system (test group) and other equipment (control group) which were acquired from systemically healthy 12 volunteers. PRF samples in membrane form were placed in falcon tubes containing 4 ml Dulbecco's Modified Eagle Medium and the relase of transforming growth factor-β1, platelet-derived growth factor ve vascular endothelial growth factor at 1, 24 and 72 hours were then analyzed by ELISA. According to the results, there is no statistical difference between both PRF types in each time period with respect to the release of any investigated growth factors. Based on the the results of this study, it can be concluded that there is no superiority of PRF samples prepared by L-PRFTM system in terms of in vitro release of some growth factors comparing with PRF samples obtained using Hettich Mikro 22R centrifuge device and BD Vacutainer tubes.