Gebeliğinde intrauterin gelişme kısıtlılığı tanısı alan hastalarda maternal serumda afamin düzeyinin sağlıklı gebelerle karşılaştırılması
Comparison of afamin levels in maternal serum in patients with fetal growth restriction in pregnancy and healthy pregnant women
  1. Tez No: 616198
  2. Yazar: EMRAH GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEVKİ ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma; intrauterin gelişim kısıtlılığı (İUGK) saptanan gebeler ile sağlıklı gebelerde, oksidatif stresin dolaylı bir belirteci olan afaminin gebelik dönemindeki serum düzeylerinin belirlenmesi ve bu maddenin İUGK etyopatogenezindeki olası potansiyel rolünün açıklığa kavuşturulması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, üçüncü trimesterda İUGK tanısı alan gebelerle sağlıklı gebeler arasında maternal serumundan afamin düzeyleri karşılaştırıldı. Şubat 2019 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Antenatal ve Perinatoloji Polikliniğine başvuran üçüncü trimesterdeki İUGK tanılı 40 gebe ile herhangi bir medikal problemi olmayan 44 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edildi. Olguların tümünden ultrason gününde venöz kan örnekleri alındı. Afamin ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Sonuçların değerlendirilmesinde Independent-Samples T testi kullanıldı. İstatistiksel analizler Mann Whitney-U test, Shaphiro Wilk testi ve Kikare testi kullanılarak gerçekleştirildi, p değeri < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda; İUGK tanısı almış gebe grubuyla, sağlıklı gebe grubu serum afamin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. İUGK'lı gebelikler kendi aralarında gebelik haftasına göre 34 hafta cut-off değeri hesaplanarak erken ve geç başlangıçlı olarak subgrup oluşturulduğunda da >34 hafta gebeliklerde gruplar arasında anlamlı bir fark izlenmezken
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine serum levels of afamin, which is an indirect marker of oxidative stress, in pregnant and to clarify the potential role of this substance in the etiopathogenesis of in fetal growth restriction (FGR). Materials And Methods:Afamin levels from maternal serum were compared between pregnant women diagnosed with FGR in the third trimester and healthy pregnant women. In this study, 40 FGR patients in the third semester of their pregnancy who applied to Antenatal and Perinatology Policlinic of Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital between February 2019 and August 2019 and 44 healthy pregnant women without any medical problems were included. Venous blood samples were taken from all cases on the day of ultrasound. Afamin was studied by ELİSA method. Independent-Samples T test was used to evaluate the results. Statistical analyzes were performed using Mann Whitney-U test, Shaphiro Wilk test and Chi-square test, and p value 34 weeks of gestation, whereas afamin levels of FGR group were significantly higher between